До края на годината България трябва да има програма за стимулиране на донорството и пътна карта, в която ще бъдат разписани всички стъпки по организацията на дейността. Това съобщи зам.-министър Бойко Пенков и подчерта, за необходимостта от осигуряване на нужното финансиране.
За да започне подготовката за извършване на трансплантации у нас, трябва да се осигури нужното дооборудване на клиниките и да се обучат мултидисциплинарните екипи, които ще поемат грижата за пациентите преди и след трансплантациите, обясни Бойко Пенков:
"Трябва да бъдат подготвени белодробни лекари, патоанатоми, бронхолози, рехабилитатори, реаниматори, това е един много широк екип, който полага грижи ежедневно за пациентите след трансплантация. Това сме го стартирали".
За подготовката е необходима поне година, но от здравното министерство са амбицирани да съкратят срока наполовина:
"Бихме могли да се справим, гледайки високото ниво на квалификация на лекарите, които ще участват в процеса. Мисля, че самите те са ангажирани сами по себе си, водили са си тяхно обучение, има колеги, които инцидентно или по-систематично са били на подобен тип обучение в чужбина. Искаме да използваме всички тези хора просто да надградим необходимото познание, за да може да бъдат максимално полезни. Мисля, че може да се вместим в рамките на 6 месеца и да стартираме програмата".
Български лекари ще се обучават в чуждестранни клиники в Европа. Продължават преговорите и с турския университет.
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г.,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg