Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимни спортове и маршрути в Осогово

БНР Новини
Един от туристическите обекти в Осогово, с домакини Диана и Иван Михайлови.
Снимка: Петра Талева

Осогово е планина, добре позната на кюстендилци. Условията там се великолепни за целогодишен отдих. За свободното време на местните жители тя е онова природно убежище, каквото е Витоша за софиянци. Лесно достъпна, Осоговската планина е само на 20-ина км от Кюстендил, с редица възможности туристите да отседнат, да хапнат, да пренощуват.

Много хора милеят туризмът в този район да се развива, да бъде траен, устойчив поминък, повече гости от страната и чужбина да откриват предимствата на пешеходните маршрути, на конната езда, на ароматните горски плодове и уханните билки през лятото.

През зимата също има възможност за приятни преходи и снежни удоволствия. Все още обаче Осогово остава някак встрани от големия туристически наплив. Почитателите на планинската ваканция тръгват към по-популярните места. И пропускат да се насладят на този райски кът от страната.

Най-високата точка на Осогово е връх Руен – 2251,3 метра. Включен е в 100-те национални туристически обекта на БТС. На 1640 м надморска височина е издигнат параклис на Светите първоапостоли Петър и Павел. По пътеките и поляните една след друга се откриват живописни местности и чудни гледки. Отделете си време да поговорите и с хората, напуснали удобствата на градския живот, за да приемат планината за свой дом и да предлагат гостоприемство на туристите.





Откъде започва любовта към планината, туризма и зимните спортове? Какво означава да имаш добри съседи високо горе в планината? – Разказват Веска Спиридонова, Явор Спиридонов, Диана Михайлова и Иван Михайлов:

Пистите в Осогово


Иван Михайлов знае, че ключът за развитие е в непрекъснатите нови моменти и инициативи, с които Осоговската планина да стане още по-привлекателна за туристите. Какво е неговото отношение към обичайния в подобни случаи проблем „идеи - пари - инвестиции“? Дали парите са „препъни
камък“ или има нещо друго? Да чуем Иван Михайлов



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20