По случай 80-годишнината на Радиотеатъра на 21 декември във Второ студио на БНР ще бъде представена пред публика първата радиопиеса в седемканален съраунд. Пиесата се нарича „Болен“ и неин автор е актрисата, драматург и режисьор Ана Васева.
Експериментите за изработване на радиопиеси в пространствен звук започват още с въвеждането на стереозаписа в БНР. През 1970 г. е направена първата радиопиеса в стереозвук от звукорежисьорите Евтим Кокошаров и Борис Ангелов – „Папагалчето и пеперудката“. Следват и други успешни опити, като квадрозаписът на радиопиесата „Мач“ със звукорежисьорите Асен Саев и Румен Симеонов и звукорежисьор от Унгария.
През 80-те години се правят успешни експерименти с изкуствена глава, направена от техническия гений Петър Кънчев. Появилите се нови звукови формати за пространствен звук, прилагани главно в киното, отварят нова посока в следващите начинания. През 2013 г. при новите условия за многоканално смесване с компютърни програми и многоканален звуков контрол във Второ студио на БНР се осъществяват първите успешни опити във формата Долби съраунд 7.0 мюзик. В този формат за първи път прозвучава началото на радиопиесата „Болен“.
Още в края на същата година се записват и смесват във Второ студио на БНР цели концерти в Долби съраунд 7.0 мюзик от изявени студенти на Департамент „Музика“ на НБУ. Първите са дело на Ангелия Вихрова. Завършването обаче на цялостна радиопиеса в съраунд отнема няколко години. В края на 2018 г. тя е вече готова да се представи пред публика.
Радиотеатърът „Болен“ е създаден и е прозвучал по БНР в края на 2010 г. Автор и режисьор е Ани Васева, а музиката и звуковият дизайн са дело на композитора Асен Аврамов. Стереоверсията е изработена от Живко Марев и Владимир Тренчев.
От 15 часа на 21 декември ще бъде предпремиерата за специалисти, а от 17 ще е официалната премиера за широка публика.
Желаещите да присъстват на представянето на радиопиесата е необходимо да бъдат в студиото поне 10 минути по-рано, тъй като местата са ограничени.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg