Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Насмешливото стана част от ежедневието в нашата политика

БНР Новини
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

Тази събота в „Мрежата“ събеседник беше социологът Първан Симеонов. Поводът за разговор с него беше негов текст в „Дойче Веле“ за начините, по които социалните мрежи опосредстват и създават възможности за подигравки, иронизиране и сатиризиране на политици.

Преди да погледнем ситуацията днес, кратка предистория.

Политическата сатира е стар жанр. Толкова стар, че генезисът му може да се проследи до Античността. Комедиите на Аристофан са може би най-старите запазени източници на артистична критика към властта. В „Конниците“ например (четвъртата комедия на Аристофан) той осмива политическите и обществени процеси в Атина по време на Пелопонеската война. В пиесата алегоричният образ на Пафлагонеца е очевидно вдъхновен от Клеон – атински политик и пълководец във войната. Пафлагонецът е злодеят, на чиито плещи тежат всички проблеми на цялото общество.

В следващите столетия политическата сатира намира своето убежище понякога директно пред очите на властта. Пример за това са придворните шутове на кралете от Западна Европа. След масовото ограмотяване, станало възможно след изобретяването на печатарската преса, в Европа сатирата, критикуваща елитите, взима облика на памфлети и статии в зараждащите се вестници, т.е. може да се каже, че се превръща в масово култура.

В България сатирата след Освобождението е силен фактор в обществения и политически живот (фейлетоните на Алеко Константинов например директно критикуват министри, депутати и царя).

Отново в България, след 1944-та година сатирата е жанр, който носи със себе си сериозни опасности. Възможността за критика към властта официално намалява, но под повърхността се развива паралелната културна традиция на намиране на начини за критически подигравки.

Днес, в свят, в който информацията е безпрецедентно достъпна (а и светкавично бърза), се получава ситуация, в която политическата сатира е радикално демократизирана. От сферата на професионалните автори, тя се трансформира в способ за безавторова комуникация. Това носи опасността от превръщането ѝ в политическо оръжие. Тази сатира става меметична (в анонимни форуми като 4chan и reddit на пример) и реално влияеща на политическия процес.

„Светът става много повече информационен, много по-мозаечен. И със социалните медии – много по-динамичен и се размива разликата между политически живот и личен живот. Когато тази разлика се размие, няма къде да се скриеш. И гафът дебне отвсякъде“. Това каза в интервюто на Николета Атанасова Първан Симеонов. И още: „Сега имаме министър-председател, който превърна шегите и закачките в политически стил. …Насмешливото стана част от ежедневието в нашата политика“.

Чуйте целия анализ на социолога Първан Симеонов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35

Пернишкият театър дава сцена на местни творци в "Прозорец към изгрева"

Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..

обновено на 31.01.25 в 12:13