Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от Делфт

Снимка: Andrew Michael Bergman

„Нидерландия е създадена в Делфт!“. Тези думи се превръщат в официално мото на южнохоландския град, когато през 1581 година крал Вилхелм Първи поставя подписа си под Декларацията за независимост на нидерландските провинции и обявява град Делфт за столица на независима Нидерландия и за своя официална резиденция.
Името на града произлиза от холандската дума „делвен“, която означава „копая“ и е свързано с изкуствено прокопания през XI век канал, наричан днес Старият канал. Земите около канала бързо стават център на търговия и се появява селище. Холандците наричат каналите, вътре в градовете си грахт, за разлика от тези, които са извън града – тях ги наричат канали. Понякога за оформянето им са били използвани и коритата на реки, както е в град Грьонинген. Градските канали грахт са били свързани тясно с живота на хората в холандските и фламандските градове. Те са служели за транспортиране, за отводняване, за водоснабдяване и за канализация. Могат да очертават и кръг. Служели са и като отбранително съоръжение за ограничаване на достъпа вътре в града.
16 век е известен като „Златният век“ на Делфт – започва бурен разцвет, свързан с морската търговия. В града се намира една от шестте кантори на Източноиндийската компания. Делфт става център на производството на традиционния бяло-син порцелан, вятърните мелници осигуряват евтина енергия, благодарение на новопоявилите се дъскорезници се изгражда голяма флота – през 17 век нидерландците са водещи в световната търговия. Процъфтяват науката, изкуството, архитектурата. Появяват се и първите фабрики за делфтски порцелан, с които градът става известен в цяла Европа.

Повече за град Делфт ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, в четвъртък, 3 януари 2019 г., от 17 часа, по програма „Христо Ботев“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00