е театралното аудио в неделя следобед. Версията за радио и постановката е на режисьора Петър Дамянов. Актьорските гласове, които превърнаха тази литература на ниво висш пилотаж в притегателно аудио произведение, са Иван Кондов, Лидия Вълкова и Атанас Атанасов.
Последни луни/ Le ultime lune /The Last Moons, е пиеса на Фурио Бордон, преведена и поставяна на 20 различни национални сцени. Написана е през 1992 и веднага влиза в селекцията за Наградата за драма на Италианския институт за драма I.D.I., който награждава с Голямата награда за най добро нова пиеса и един друг негов текст: Caro Elvis, Cara Janis през 1994. Последни луни е изпълнена от Марчело Мастрояни през 1995 и 1996, един легендарен спектакъл за италианския театрален живот. Последни луни интерпретира остаряването в цялата палитра на преживявания, относителности, съзерцания и самота.
„… мигът, в който старецът усеща, че върви редом до любимата жена, която е вече в отвъдното, е свещен поради някакво предчувствие на възрастта или на натрупания опит…“
Фурио Бордон започва кариерата си като драматург на 20-годишна възраст с телевизионна пиеса, продуцирана от RAI. Първата му театрална пиеса е поставена една година по-късно от театъра в Триест, един от най-големите обществени театри в Италия. Фурио Бордон е роден и живее в Триест. Пише сценични, телевизионни и радиопиеси, след като напуска юридическия бизнес на 25 години. Автор е и няколко романа, също носители на международни награди.
„… най-важните неща са тези, които не могат да намерят израз, които са неизказани …“
В неделя, от 0.30 часа.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg