Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения.
За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори психологът Детелина Стаменова.
При чувство на безизходица или безсилие най-полезна е смяната на гледната точка и фокуса. Иначе стресът е полезен, смятат психолозите.
"Стресът е нещо, без което човечеството не би се развило. Той е абсолютно нужен, за да можем да си свършим работата, и е начин да извадим най-доброто от себе си", заявява Стаменова.
Стресът, от друга страна, е епигенетичен фактор, който се предава през поколенията, по думите на психолога. Младите поколения са толкова стресирани не само заради технологичните условия, в които живеят, но и заради тежкия живот на своите баби и прабаби, пояснява Стаменова.
Психологът откроява два основни начина за оказване на влияние върху епигенетичната обремененост – чрез правилно хранене и чрез справяне със стреса. Освен че влияе на възпалителните процеси в организма, стресът пречи и на способностите ни да си почиваме.
"Бихме могли осъзнато да търсим това, което ни кара да се чувстваме не само по-добре, но и да изпитваме състрадание към собствената си личност – да оценяваме възможностите си реалистично, за да не си поставяме нереалистично високи цели, относно външен вид, успех, количество почивка", съветва Стаменова.
Въздух, стрес, храна – това са фактори, които повлияват и все още неродените деца, обяснява психологът – повече чуйте в звуковия файл:
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg