Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Писателят приключва работата по своя нов роман "Отпечатъци"

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели дадено решение и се чуди колко несигурни са те. 

Романът, който вече има своето второ издание, проследява историята на деветчленно семейство, като всеки от членовете поема по своя собствена посока в света. Той е колкото за мултикултурния диалог в епоха на глобализация, толкова и за възможностите да преосмислим клишетата, през които приемаме "различните култури". Отново, по думите на автора, главният герой Адам – символ на обикновения мъж от Близкия изток, се влюбва в европейка на име Мерна, която пък олицетворява свободния по морал и права човек. 

Повече – именно от Хайри Хамдан, който на 26 ноември представя второто издание на "Лешникови градини" пред читателите в Пловдив

Действието в романа се движи паралелно в два различни свята между Близкия изток – Йордания, Ирак и Ливан, и Европа – конкретно от Брюксел, седалището на Европейския съюз. 

"Лешниковите градини са градини на обещанията и надеждата. Неслучайно всичко тръгва от Брюксел, където съм работил близо година." Лешниковата градина представлява родословното дърво – символ на семейството. 

"Социалното положение на жената в Близкия изток, образите на пустинята и морето – предоставят огромен хоризонт, който развива таланта на поета. Един поет трябва да живее на поне две места, различни едно от друго, за да може да ги съпостави емоционално", разказва писателят.

Писателят Алек Попов (1966-2024) казва за "Лешникови градини": "Романът е интересно свидетелство за процесите и взаимодействията в съвремието ни, които се оглеждат в индивидуалната човешка участ на много хора от различни култури и националности."

На Хамдан му предстои да завърши работата по новия си роман "Отпечатъци", посветен на бургаското море. Авторът определя предстоящата творба като "гигантът, който се появява непрекъснато на заден план".

Чуйте разговора с Хайри Хамдан за предстоящата премиера в Пловдив – от звуковия файл.

Хайри Хамдан е роден през 1962 г. в Дер-Шараф, Западен бряг на река Йордан. Живее в България от 1982 година, заедно със съпругата и трите си дъщери. Той е обичан писател и поет, преводач, съставител на антологии и носител на световни литературни награди в различни страни.

Снимка – изд. Знаци

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10