Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В чест на Първан Стефанов

Първан Стефанов

Тази вечер в Пловдивската галерия „Резонанс“ ще се състои станалия традиционен литературен резонанс – специална вечер, посветена на поета Първан Стефанов, който беше и отличен преводач, драматург и журналист. Роден е на 1 януари 1931 година и от 1948 година издава своите над 20 поетични книги. Отива си на 31 декември 2012.
Ето какво споделя по повод неговата книга „Насрещно време и други стихотворения“ (2005) поетът Марин Георгиев: „Който познава малко-отмалко поезията и преводите на Първан Стефанов, ще се натъкне на едно привидно противоречие: той е школувал в модерната (Ружевич) и в класичната (Галчински) полска поезия, но е предпочел класичното като модел за творчеството си. Изборът си е направил още през втората половина на 50-те и първата на 60-те години, когато съблазните за естетическа и най-вече формална промяна в нашата поезия вземаха връх. (...) Първан бе избрал и остана при трайното, константното, наследено от старото класично: ясната до прозрачност мисъл, най-често побрана в т.нар. класически стих; лаконичност, синтетичност, детайл, изчерпващ феномена.
Дори стихотворенията му в бял стих следват класическата пропорционалност при композирането с оглед на идеята. О, да: времето накрая това и потвърждава: много са пътищата и средствата към целта; всяко как е драгоценно, но само когато има какво; само когато стигаш до същността! В поезията е важно да усетиш извечните мотиви, старо-новото, разрешимо-неразрешимото, над което поетите са надвесени отколе. Това е първопричината Първан Стефанов да остане при изконното чувство за мяра; в началото - повече по инстинкт, а с времето - все по-целенасочено - да изпълни едно от определенията за класично на Елиът: истинският писател се състезава с мъртвите, а не с живите. И още едно, на Толстой: законът трябва да бъде преодолян, за да бъде спазен.“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пазар на желанията" дава начало на новото място на галерия "Пунта"

Груповата изложба "Пазар на желанията: Женски пазар" (Market of Desire: Women’s Market) отбелязва откриването на новото място на галерия "Пунта" на Женския пазар в София и ще постави началото на партньорството ѝ с лондонската галерия Cable Depot за представяне на художествена продукция. Експозицията включва творби на 10 популярни на международната..

публикувано на 19.11.24 в 17:39

Българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" е на Киномания

На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът на Андреа Сегре е една от най-големите италиански исторически продукции за годината. В него има силно родно участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип на филма...

публикувано на 19.11.24 в 17:20

В спектакъла "Свят и Храм" властват силите на музиката и поезията

На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..

публикувано на 19.11.24 в 10:05

Екип от шведски учени дигитализира графити със старобългарска азбука в Киевската катедрала

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..

публикувано на 19.11.24 в 09:58

"Гунди – легенда за любовта": филмът, който дълго ще помним

Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..

публикувано на 19.11.24 в 08:35