Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира

БНР Новини
Явор Милушев и Димитрина Кюркчиева в студиото на "Артефир"
Снимка: Кирчо Стоичков

"Вървя с чантата на гръб по трамвайната линия. Студено е и влизам в сладкарница. Жената зад витрината с лакомства пита какво ще желае младият господин. Отговарям, че само гледам, нямам халиржи. Загуби ли си халиржите? Купих си сандвич. Тя ми подава карамелени бонбони. Благодаря и тръгвам в студа, стигам голяма църква и влизам. Сядам на една пейка и развивам бонбон. Жена ми прави забележка: тук не се яде. Една жена излиза от дървена будка, влизам вътре и сядам на малка пейчица. Зад дървена решетка с перденце тих глас: слушам ви. Казвам добър ден, глас зад решетката: слушам ви, госпожице. Не съм госпожица, а гласът: искате ли да споделите нещо. Не знам какво искате да ви кажа, а гласът: само каквото искате да споделите. Ами, в училище ме питаха видял ли съм паметника на Сталин, виждал съм един в София и един във Варна, нашите Сталини са по-малки от вашия Сталин. Вратичката на будката се отваря. Възрастен мъж в черно и бяла якичка, подава ми ръка да изляза. Обяснявам, че съм влязъл в будката да хапна бонбони, защото на пейката не бивало. Той ми говори тихо: това не е будка, а изповедалня, когато някой влезе в нея, каквото споделя остава в тайна, да не влизам във всяка будка, дори да ми дават бонбони. Казвам тихо, че ми било приятно да си говорим, нали Сталин спасил хората от Хитлер. Тихият глас посочва разпятието: Спасителят е друг."

Това е откъс от новата вълнуваща биографична изповед на Явор Милушев, събрана в книгата „Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира”. В близо 500 страници оживяват преживелици и размисли на големия артист и общественик, познат още като политик, депутат, зам.-министър и писател. Впрочем, това е третата му книга след „42-23” и „Чешки профили в общественото развитие на следосвобожденска България”.
Премиерата на „Апокриф за воаяжа на една овца от стадото на пастира” ще бъде на 21 януари от 18.30 ч. в „Клуб 1” на НДК.
Явор Милушев гостува на „Артефир”, чуйте разговора ни в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30
Кадър от филма

Изкуството в мен: "Да убиеш присмехулник" на Харпър Ли

"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго,  освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник." Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли  печели награда "Пулицър"  през 1961 година и..

публикувано на 11.10.24 в 11:40