Сарсуела се заражда в Испания през 17 век. Това е жанр, близък до оперетета, но с повече балет и характерните испански танци. Актьорите разиграват история на сцената, но я и разказват с пеене и декламиране.
Има два основни вида: едните са едноактни и в тях преобладава диалогът, а в другите има повече арии и хорови изпълнения, танци и интермедии.
Текстът на първото музикално-сценично произведение, наречено сарсуела, е написан от най-големия испански драматург на 17 век Калдерон де ла Барка. Той дава и името „сарсуела“ на целия жанр. Сарсуела, в превод от испански, означава „къпинак“ (от „сарса“ – „къпина“). Вероятно, поетът избира това наименование заради оплетените в интриги отношения на героите, които приличат на преплетените пълзящи клони на къпиновия храст и заради хапливите шеги, присъщи на жанра и подобни на бодлите на къпината. Заглавието на първата сарсуела е „Заливът на сирените“. Тя е поставена на сцена през 1657 г.
Сарсуела достига своя разцвет около средата на 19 век. Зрителите често запомнят мелодичните песни и ги пеят навсякъде. В представленията вече присъстват много местни обичаи, които се срещат само в определения град, където се играе представлението, а героите понякога дори говорят на местния диалект.
Сарсуела продължава да се поставя в Испания и в наши дни. Един от най-забележителните изпълнители на такива произведения е прочутият испански тенор Пласидо Доминго.
Сарсуела е и името на един дворец, в покрайнините на Мадрид, който днес е резиденция на испанското кралско семейство…
Повече за сарсуела и Сарсуела ще чуете в поредния епизод на „История на изкуството за деца“, на 31 януари, четвъртък, от 17 часа, по програма „Христо Ботев“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg