Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петък, 1 февруари

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Радиоенциклопедия
Класици на психоанализата – Скандалният Зигмунд Фройд

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
„Игра на сляпа баба“ от Йохан Щраус-син

от 2.00 до 3.00 часа
Покана за пътуване
• Д-р Милен Врабевски на 50 и с нов албум за екскурзията като начин на обучение и възпитание на младежите
• Силвия Паскалева за водопадите Игуасу
• Светлана Дичева какво е да посетиш мюзикъл на Бродуей за живота на Шер
• Магдалена Гигова за щирът като храна на езерото Ван в Турция и за лютите гозби в Бутан

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Мелодии от Андите – от северно Перу до Чили и Аржентина. Участват формациите „Уилка“, „Килапаюн“, „Илапу“, „Инти Илимани“ и „Лос Рупай“.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Божидар Симеонов, Калина Костадинова, Румяна Филкова, Мария Бинева и др.

от 6.00 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Правда и кривда“ от Ран Босилек

от 7.15 до 9.45 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: Събуди се с мъдрост – в какво вярваш в световната седмица на хармония между религиите.
• 135 години от първото издание на Оксфордския речник и защо думите продължават да владеят и объркват света – коментар на лингвист.
• Празник на виното по случай Деня на винарите и лозарите Трифон Зарезан – включване от Кресна.
• Апокалипсис сега: накъде отива България след почти 30-годишен преход и дали предложението на българската президентска институция за Съвет за стратегическо развитие на България е начало на промяната – с участието на политолог, икономист и учен от Института по космически изследвания при БАН.
• Човекът: Лицата на Владимир Димитров-Майстора в деня на връчването на Националната награда за живопис на името на Майстора.

от 9.45 до 11.00 часа
Законът и Темида
• Какви са проблемите в законодателството, свързани с интернет пространството и децата? Какви промени трябва да бъдат направени? Гост в студиото Георги Апостолов – председател на Център за безопасен интернет
• Коментар на седмицата
• Съвети на адвоката – адв. Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Маестро, музика
Гости: Димитър Атанасов и Христо Младенов.

от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Годишната национална награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора ще бъде връчена на официална церемония в деня на рождението на художника – 1 февруари, в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в гр. Кюстендил. Любен Генов - председател на СБХ обявява тазгодишния носител на наградата.
• Безкритичен момент за българското кино - интервю с проф. Божидар Манов.
• Петър Бурлак Вълканов – 80-годишнина от рождението на първия бесарабски българин-автор, писал произведенията си на български език. За писателя разказва Кирилка Демирева от Дружество за културни връзки с бесарабските българи „Родолюбец“
• „Коренът е цвете“ – разговор с варненската писателка Христина Гутева за новата ѝ стихосбирка, която ще бъде представена в четвъртък в София
• „Истински игри“ – изложба на Боряна Венциславова в Софийската градска художествена галерия. Интервю преди откриването на изложбата.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
1 февруари – ден на почит и памет към жертвите на комунизма.
Разказът за годините на терора през документалното кино и литература.
Гости: проф. Ивайло Знеполски и режисьорът Атанас Киряков.

от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Звезден експрес

„Графиня Марица“ – незабравими мелодии и вълнуващи ритми в една оперета на 95!

от 15.30 до 16.30 часа
„Ефир приключение“: И рибар съм, и ловец съм
За хищниците – без симпатии: Вредите, които хищниците причиняват на стопанствата из страната, са значителни и постоянни, затова и грабителите са обект на лов целогодишно. През зимата обаче те по-трудно си намират храна, затова стават особено дръзки и жестоки. За борбата с тях през различните сезони ще поговорим с Росен Мирчев – биолог, опитен ловец и заклет хищничар.

от 16.30 до 17.30 часа
„Ефир приключение“: А сега накъде?
• Градът разказва истории: Пътешествията на един хлебар по света – от Азия до Америка, в търсене на рецептите за най-добър хляб.
• Маршрути: За птиците и техните маршрутите, разговор с доц. д-р Борис Николов, ръководител на Българската орнитологическа централа към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.
• Село Лиляче, Кюстендилско – как се раждат легендите за плодородие.

от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание“: Звукови хроники
„Четворката, която преобръща представите за джаза – Джон Колтрейн, Маккой Тайнър, Стан Гец и Стенли Кларк“ – Джон Колтрейн

от 18.00 до 19.00 часа
Какво се случва
• Световноизвестни писатели срещу популизма – коментар на Христо Карастоянов за писмото на бележити съвременни писатели срещу надигането на популистката заплаха в Европа.
• Средновековната Поппанайотова къща в Арбанаси - паметник на културата се руши.
• Как се финансира независимо документално кино – разговор със създателите на филма „Ангели в действие“, който иска да постави на дневен ред проблемите на българското образование и търси финансиране.
• Картография на колективни реалности – разговор с Зорница Драганова – културолог, и Веселин Андреев – архитект, за тяхната поредицата „Картография на социални реалности" – кино, разговори, лекции и социални експерименти.
• Иронии на времето

от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Враната“, персийска приказка

от 19.20 до 21.20 часа
Музикални вечери
Директно от зала „България“ – концерт на СО на БНР с диригент Марк Кадин, солистка – Маргарита Калчева, контрабас. Юбилей на композитора Георги Минчев. В програмата: Георги Минчев – Симфоничен пролог; Марин Големинов – Концерт за контрабас и оркестър; Родион Шчедрин – Закачливи частушки; Арам Хачатурян – фрагменти из балета „Гаяне“; Георги Минчев – Fahrenheit 451.

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Стихове от световни поети – трета част

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Възраждането на серията „Шумна неделя“ в социалния център „Фабрика Автономия“ – инициативата цели да разчупи стереотипа за неделя вечер като време, атипично за културния живот на големите градове – повече за първото издание на „Шумна неделя“ за 2019 – от Ангел Симитчиев, звуков визионер, университетски преподавател и инициатор на поредицата.
• Социална стълбица: Истории от Южните Балкани – интервюта със Стелиос Макрис, член на антифашистка група и екологична инициатива от Кавала относно новия-стар гръцки национализъм покрай името на Македония и екологичните и социални проблеми на хората от региона на Кавала и областта, и с д-р Хираклия Йока, преподавател по история на изкуството в Солунския университет „Аристотел“ относно скоро провела се семиотична конференция в Солун, посветена на паметниците, графитите и други политически форми на изкуство, както и за предстоящи съвместни семиотични инициативи на Солунския университет с други университети, включително с Нов български университет.
• Киноаларма

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Български изпълнители
Разговор с Десислава Чолакова – цигулка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петък, 22 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 59 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещи: Кирил Чобанов, Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..

публикувано на 21.11.24 в 08:20

Четвъртък, 21 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 58 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците на "Музиката, която обичам", както обикновено са за нови открития - два концерта..

публикувано на 20.11.24 в 08:20

Сряда, 20 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 57 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Зоя Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Средите на "Музиката, която обичам" продължават дългата сага за бразилското влияние в джаза –..

публикувано на 19.11.24 в 14:18

Вторник, 19 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 56 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците на "Музиката, която обичам", са посветени на различни периоди от творчеството на..

публикувано на 18.11.24 в 08:10

Понеделник, 18 ноември

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 55 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Проектът "Милтон+Есперанса" с гости Мария Гаду и Гинга. Следва още един концерт на Юн Сун На с двама пианисти – този в Марсиак. Финалът е с концерта от фестивала Сан..

публикувано на 17.11.24 в 08:30