Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За маршрутите на птиците и за равновесието в природата

БНР Новини
Снимка: Личен архив

Знаете ли кои са най-големите пътешественици сред нас? Птиците, разбира се. Затова и ние ще говорим за необикновените маршрути на птиците и за това защо наличието на птици около нас е толкова важно. Защо птиците са знак, че светът се намира в равновесие и как трябва да пазим това равновесие.

Доц. Борис Николов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, ни води по пътя на птиците – той ни разказва за птичите маршрути и за местата, където могат да се наблюдават различни видове.

Но когато говорим за птици, ми се струва, че съществува една странна зависимост – ние рядко виждаме птиците, когато не ги познаваме. Дори да пеят до нас, рядко чуваме песента им. А в момента, когато се научим да ги разпознаваме, тогава с лекота откриваме, че те са навсякъде около нас.

Затова тази история започва първо с един градски маршрут - до Природонаучния музей в София, където се намира и Школата по орнитология и природозащита, за да направим поне опит да се научим да разпознаваме птиците.

И като става въпрос за Школата по орнитология и природозащита, може би трябва да ви разкажа за нея – представете си зала, подобна на класна стая, а край масите небрежно са оставени макети в естествен размер на морски орел и на малък креслив орел, например. С почти двуметров размах на крилата.

И вместо ученици – хора - от 9 до 50 и повече години, които внимават за отличителните белези на всяка птица. И слушат внимателно, за да различат звука, който издава малкия ястреб от обаждането на големия ястреб. Или правят опит да разпознаят по отличителни белези големия червононог водобегач от кривоклюния брегобегач, например.

Но сигурно не е изненада, че този градски маршрут -  до залата на Природонаучния музей в София, по-късно ще отведе голяма част от тези хора до други места – до интересни точки на наблюдения.

Защото през последните години тенденциите по света, пък и у нас, показват, че все повече хора се интересуват от бърдуочинг и са склонни да преследват любимите си птици до различни краища на света.

С доц. Борис Николов говорим не само за крехко равновесие в природата, но и за хубавите места за наблюдение на птици.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15