Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден, професор Пимпирев!

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

По силата на една от онези знаменателни случайности, които ни убеждават, че на този свят няма нищо случайно, рожденият ден на полярника проф. Христо Пимпирев съвпада със Световния ден на радиото.

Не е изненада, че професор Пимпирев се оказа запален слушател на програма "Христо Ботев". Любопитно е, че "Христо Ботев" е била първата програма, която можела да се чуе на ледения континент преди четвърт век, когато започват първите български експедиции.

Обикновено равносметките звучат тъжно, но с този разговор имате възможност да чуете един обнадеждаващ обзор, в който проф. Пимпирев с чувство за хумор разказва за връзката си с Антарктида и следата, която неговата дейност е оставила там.

"На Антарктида се правят ценни научни открития. Там не правим провинциална наука, а световна - каза още проф. Пимпирев. - Ние сме част от 29-те управляващи Антарктида държави. За първи път в историята си ние управляваме цял континент, ние сме единствената балканска държава, която е част от това правителство и можем да даваме опит на другите държави. Както го и правим, нашият опит е ценен и търсен" - сподели още проф. Пимпирев.

Той, разбира се, акцентира и върху необходимостта от съществени мерки срещу глобалното затопляне и климатичните промени.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13