Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Rainbow Hub – място без омраза

Снимка: архив

Вероятно, ако не сте влюбен, лозар или археолог, не мразите влюбените, лозарите или пък археолозите, които празнуват днес. Вероятно не ги мразите само защото са различни от вас. По пътя на не-мразенето се движим в „Нашият ден“ в разговора за общото и различното, в който ви разказваме за пространство в центъра на София, което от една година запълва една специфична липса.

Rainbow Hub e единственият по рода си в момента LGBTI-център - място, насочено към специфичните проблеми на общността. Това включва филмови прожекции, дискусии със западни гей-активисти или пък групово гледане на реалити-телевизионни програми за драг-кралици. Включва и по-обикновени неща като това да си направиш чай, да намериш средства за безопасен секс и най-вече да потърсиш разбиране, когато ти се струва, че няма откъде да дойде.

Rainbow Hub се поддържа от три неправителствени организации - фондация „Билитис“, фондация „Глас“  и младежката ЛГБТ организация „Действие“. В и извън хъба те са ангажирани с проблеми на общността - организиране на групи за взаимоподкрепа на куиър хора, осигуряване на правна помощ, организацията на София Прайд и други събития и т.н.

Константин Мравов посети мястото и разговаря с Глория Филипова и Стойо Тетевенски - двама от обитателите на хъба.

Ще разберете и как хората от общността се справят със заплахите, физическото и вербално насилие и как отговарят на най-популярните предразсъдъци, с които е трябвало да се сблъскват през целия си живот.

Повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41