Идеята за универсална и единствено „правилна“ система на образование отдавна е изживяла времето си. Още в началото на 20-и век се появяват критици и реформатори на традиционното масово образование, рожба на индустриалната революция и войнствения дух на европейския 19-и век, силно нуждаещ се от достатъчно грамотни, дисциплинирани и ефикасни работници и войници.
Въпреки това моделът на класно-урочната система, в която учителят „налива“ знание по точна схема и дози в главите на учениците си, все още не напуска класните стаи и масовата представа за образование. (Не)възможно ли е калъпът да се разчупи и да допусне съществуването на различни идеи, модели, подходи към образоването на децата във време, когато животът се променя по-бързо и неочаквано дори от фантазиите ни?
И двата отговора са възможни, зависи от всички нас – родители, граждани, учители – от нашата информираност и личен избор. Мисията на форуми като кинофестивала за документални филми „(Не)възможното образование“ е да представят пред колкото е възможно по-широка публика различни съвременни модели на училища и учене, някои с достатъчно натрупан опит, за да се достигне онази „критична маса“ от хора, които да поискат съществуващата система да се отвори за нови, различни, гъвкави, хуманни подходи към формирането на младата личност.
Основен организатор на кинофестивала е Общността за демократично образование.
Новото тази година е, че прожекции, дискусии и работилници ще има също в Бургас, Пловдив, Варна и Добрич. Повече място е отделено и на наши български образователни модели.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg