Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български изпълнители: Иванка Нинова

Иванка Нинова
Снимка: личен архив

С партията на Еболи от „Дон Карлос“ на Верди Иванка Нинова дебютира на сцената на Софийската опера. Явява се на конкурс заедно с още седемдесет и шест певци. На третия тур остават десет, от които само трима са допуснати до спектакъл. Тя избира „Дон Карлос“. „А това не е за всяка уста лъжица – ми казаха. Още ти е рано, не можеш да тръгнеш с нея. Избери си нещо друго“. Тя не избира друго. Прослушва я още веднъж диригентът Иван Маринов и й определя дата. На сцената е заедно с водeщи солисти на театъра – Стефан Еленков, Стефка Евстатиева, Никола Василев и Константин Янков. „Тази роля ми даде увереност, че мога да се справя с трудните неща. Даде ми заряд, който не ме е напускал и до днес, даде ми едно щастие да съм на сцената и любов към операта, която ще приключи, когато си отида от този свят“.
На сцената на Софийската опера тя изпълнява още Азучена от „Трубадур“, Амнерис от „Аида“, Фенена от „Набуко“, Прециозила от „Силата на съдбата“, Федерика от „Луиза Милер“  на Верди, Кармен на Бизе, Сузуки от „Мадам Бътерфлай“ на Пучини.
„Много обичах ролите, в които се страда“ – казва Нинова.
Иванка Нинова е родина през 1959 г. в гр. Видин. Завършва музикалното училище в Плевен при Дора Гложенска, а след това Музикалната академия „П.Владигеров“ в София, при проф. Лили Стефанова. От 1989 г е солиска на Софийската опера.
Носител е на няколко награди и признания: на конкурса "Вердиеви гласове" в Бусето, Италия (1989) става носител на звание "Финалист-лауреат" и най-добър мецосопран на конкурса.
Иванка Нинова има богат кантатно – ораториален репертоар. Участва в първите изпълнения за България на “Реквием” на Дворжак”, “Пролетна симфония” на Бритън, “Песни” на Икума Дан, “Симфония №2” на Тъпков. Пяла е в Реквием на Моцарт и на Верди, който е й е любим, „Стабат матер“ на Перголези и Росини, Симфония №9 на Бетовен, „Месия“ на Хендел и др.
Гостувала е и в други оперни театри на България, както и е канена за солист на Софийска филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, филхармониите на Русе, Пловдив, Плевен, Враца, Видин, Стара Загора, Разград.
От 1992 г. преподава оперно пее в Софийската музикална академия първо като асистент на проф. Лили Стефанова, а след това и със самостоятелен клас. От тази година тя вече е професор.
В звуковия файл може да чуете още интересни неща, които разказа Иванка Нинова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минитурнето на "Остава" отбива в столичния клуб "Строежа"

Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..

публикувано на 24.02.25 в 15:16
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35