Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коварният обратен път според Ремарк

БНР Новини

"Обратният път" e постановка на Радиотеатъра от 1988 г. и е направена от режисьора Георги Темелков. Стефан Мавродиев, Иван Танев, Васил Бъчваров, Никола Анастасов, Александър Тончев, Александър Притуп и  Вълчо Камарашев са актьорите, чиито гласове дадоха плът и кръв на този роман, пренесен по радиото.  

"Обратният път" (Der Weg zurück) е замислен като продължение на романа "На западния фронт нищо ново", публикуван през  1929 г. и станал незабавно бестселър. И до днес се смята за най-известния роман в света, посветен на Първата световна война. "На западния фронт нищо ново" е една от причините в по-късните времена на нацистка Германия авторът му Ерих Мария Ремарк принудително да емигрира най-напред във Швейцария, а след това в Щатите. Романът продължение "Обратният път" излиза от печат през 1931 г. в Берлин като книга, а преди това е бил поднесен като четиво с продължение във вестника Vossische Zeitung.  

Повествованието проследява бавното и мъчително връщане на Европа към забравеното след 4 изтощителни години военни действия състояние на мир. Обратният път към мира е по-коварен, отколкото са си представяли героите на Ерих Мария Ремарк. Събитията от близкото минало и загубата на близки хора изглеждат необясними, родният град – враждебен, спомените отпреди войната – неадекватни, светът – отказващ да се промени дори след катаклизъм като световна война. И този роман на Ремарк е забранен от нацистите.

През 1937 г. в условията на надигащия се в Европа нацизъм, романът е направен на филм от американската компания „Юнивърсъл пикчърс“ и режисьора Джеймс Уейл. Филмовата интерпретация съчетава силните антивоенни послания на романа с пророчески предупреждения за идващата нова опасност.  Когато филмът е направен, „Юнивърсъл пикчърс“ са заплашени от бойкот на всичките им филми от германското правителство ако не бъдат изчистени антинацистките настроения в сценария.

Шефовете на „Юнивърсъл пикчърс“ са били скоростно подменени и новите шефове, страхувайки се от финансова загуба, отстъпват пред германския натиск. Филмът е частично пренареден с друг режисьор, после се намесват и нови коректори, дори сценаристът ненадейно го инжектира с комедийни сцени, така че от първоначалните намерения на режисьора Джеймс Уейл остава само бледа сянка. Той  е отвратен от страхливостта на новото управление на студиото и престава да работи за тях.

След тази история на историята, се връщаме към нашия аудиовариант.  

Слушайте "Обратният път" в неделя, 17 февруари, от 16.00 ч. по програма „Христо Ботев“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05