Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коварният обратен път според Ремарк

БНР Новини

"Обратният път" e постановка на Радиотеатъра от 1988 г. и е направена от режисьора Георги Темелков. Стефан Мавродиев, Иван Танев, Васил Бъчваров, Никола Анастасов, Александър Тончев, Александър Притуп и  Вълчо Камарашев са актьорите, чиито гласове дадоха плът и кръв на този роман, пренесен по радиото.  

"Обратният път" (Der Weg zurück) е замислен като продължение на романа "На западния фронт нищо ново", публикуван през  1929 г. и станал незабавно бестселър. И до днес се смята за най-известния роман в света, посветен на Първата световна война. "На западния фронт нищо ново" е една от причините в по-късните времена на нацистка Германия авторът му Ерих Мария Ремарк принудително да емигрира най-напред във Швейцария, а след това в Щатите. Романът продължение "Обратният път" излиза от печат през 1931 г. в Берлин като книга, а преди това е бил поднесен като четиво с продължение във вестника Vossische Zeitung.  

Повествованието проследява бавното и мъчително връщане на Европа към забравеното след 4 изтощителни години военни действия състояние на мир. Обратният път към мира е по-коварен, отколкото са си представяли героите на Ерих Мария Ремарк. Събитията от близкото минало и загубата на близки хора изглеждат необясними, родният град – враждебен, спомените отпреди войната – неадекватни, светът – отказващ да се промени дори след катаклизъм като световна война. И този роман на Ремарк е забранен от нацистите.

През 1937 г. в условията на надигащия се в Европа нацизъм, романът е направен на филм от американската компания „Юнивърсъл пикчърс“ и режисьора Джеймс Уейл. Филмовата интерпретация съчетава силните антивоенни послания на романа с пророчески предупреждения за идващата нова опасност.  Когато филмът е направен, „Юнивърсъл пикчърс“ са заплашени от бойкот на всичките им филми от германското правителство ако не бъдат изчистени антинацистките настроения в сценария.

Шефовете на „Юнивърсъл пикчърс“ са били скоростно подменени и новите шефове, страхувайки се от финансова загуба, отстъпват пред германския натиск. Филмът е частично пренареден с друг режисьор, после се намесват и нови коректори, дори сценаристът ненадейно го инжектира с комедийни сцени, така че от първоначалните намерения на режисьора Джеймс Уейл остава само бледа сянка. Той  е отвратен от страхливостта на новото управление на студиото и престава да работи за тях.

След тази история на историята, се връщаме към нашия аудиовариант.  

Слушайте "Обратният път" в неделя, 17 февруари, от 16.00 ч. по програма „Христо Ботев“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15