Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За археологията, откритията и работата на терен през 2018 година

БНР Новини
Статуетка на Венера, бронз със злато, от античния Филипопол
Снимка: НАИМ

На 14 февруари – Празникът на археолога, в Националния археологически институт с музей беше открита 12-тата национална изложба „Българска археология 2018“, която ни представя не само най-интересните находки, но и ни разказва истории за работата на терен.

Изложбата представя 250 експоната от 23 различни обекта – от ранната праистория до Средновековието. Сред тях са пещерите Козарника и Бачо Киро, праисторическите селищни могили Юнаците, Дуранкулак и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, античните градове Аполония, Хераклея Синтика, Сердика, Филипополис и Улпия Ескус, средновековните български столици Преслав и Търново. Както и находките от спасителните археологически разкопки на античния обект при Покровник, Благоевградско по трасето на автомагистрала „Струма“.

За първи път посетителите ще могат да видят златен кръст, намерен на Трапезица, за който се предполага, че вътре е вградена частица от кръста, на който е разпънат Исус Христос. Ще може да се види и костена игла, открита при разкопки на праисторическата селищна могила край Дуранкулак, за която археолозите предполагат, че може да е била ползвана като примитивен инструмент за нанасяне на татуировки. В експозицията могат да се видят и също и отлично запазена стъклена амфора от Покровник, глава от мраморна женска статуя от Хераклея Синтика, глава от статуя на император Аврелиан от Улпия Ескус, златни фигурки, накити от мъниста и други.

Тази година съорганизатори на изложбата са 19 исторически и археологически музеи в страната, които предоставят находки от своите фондове.

“Българска археология 2018” ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 14 април 2019 г. в Залата за временни експозиции на НАИМ на пл. Атанас Буров № 1.

Ето какво ни разказа за тази изложба гл. ас. д-р Камен Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН:


И понеже говорим за археология и чертаем културни маршрути, няма как да не стане дума за това в каква посока ще бъдат отправени погледите на археолозите тази година. Ето отговора на  доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей към БАН:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54