Музеите отдавна не са онова това, което бяха преди време. В музеите днес децата могат да пипат експонатите, да играят, да разглеждат всичко, да влизат в ролята на изследователи… Да пробват как се мели пшеница на хромела, например или да видят каква е структурата на някогашните жилища, да се опитат да различат костите на различни животни или да се почувстват като археолози, които да почистват с четка парченцата керамика, които откриват.
Здравка Димитрова от Регионалния исторически музей в Благоевград ще ни разкаже защо децата са добре дошли там и каква е разликата между детския кът в музея и детския кът, който обикновено си представяме.
И след този разказ заедно със Здравка Димитрова от Регионалния исторически музей в Благоевград ще разгледаме образователния кът. „Нашият образователен кът е първият в страната, сега има и в Кюстендил, и в редица други музеи, но нашият беше първият", казва Здравка Димитрова и демонстрира как децата могат да се забавляват.
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници..
Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински..
Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg