Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тютюн

Къде е България на европейския и световен пазар преди векове и днес

БНР Новини
Цветан Филев (вляво на сн.) и Красен Станчев
Снимка: личен архив и БГНЕС

Кога за първи път по родните ширини се свива цигара – аналите мълчат, но за производство на тютюн се споменава не по-късно от 1600 година. Не само в периода на монархическото управление на България, но и по времето на социализма, тютюнът се явява ключов сектор от икономиката, спасител в трудни моменти на междудържавно ниво и след военни действия, дойна крава или златна кокошка в различните времена и за различни слоеве от населението и структури на държавата. Така недвусмислено значението на сектор „Тютюн“ се счита за определящо за земеделието, икономическите показатели, социалните, демографските и външнотърговските отношения през цялата позната история на България. Страната ни продължава да е единственият тютюнопроизводител в Европейския съюз, в която се отглеждат четири сортови групи: Бърлей, Вирджиния, Каба Кулак и Басми.

Как погледнаха към тютюна като историческо, политическо и икономическо огледало на процесите в страната от последните векове и години икономистът Красен Станчев и Цветан Филев – председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите 2010.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..

обновено на 19.11.24 в 12:00

Акценти в предстоящата конференция "Училище за бъдеще"

Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..

публикувано на 19.11.24 в 11:34

Как българската мода адаптира световните стандарти?

С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..

обновено на 19.11.24 в 11:01

Как училището в село Железница ще отбележи Деня на християнското семейство?

На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..

обновено на 19.11.24 в 09:47

"Диабетът не ни спира" – послание и мисия за цял живот

Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..

публикувано на 19.11.24 в 09:04