Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тютюн

Къде е България на европейския и световен пазар преди векове и днес

БНР Новини
Цветан Филев (вляво на сн.) и Красен Станчев
Снимка: личен архив и БГНЕС

Кога за първи път по родните ширини се свива цигара – аналите мълчат, но за производство на тютюн се споменава не по-късно от 1600 година. Не само в периода на монархическото управление на България, но и по времето на социализма, тютюнът се явява ключов сектор от икономиката, спасител в трудни моменти на междудържавно ниво и след военни действия, дойна крава или златна кокошка в различните времена и за различни слоеве от населението и структури на държавата. Така недвусмислено значението на сектор „Тютюн“ се счита за определящо за земеделието, икономическите показатели, социалните, демографските и външнотърговските отношения през цялата позната история на България. Страната ни продължава да е единственият тютюнопроизводител в Европейския съюз, в която се отглеждат четири сортови групи: Бърлей, Вирджиния, Каба Кулак и Басми.

Как погледнаха към тютюна като историческо, политическо и икономическо огледало на процесите в страната от последните векове и години икономистът Красен Станчев и Цветан Филев – председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите 2010.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35