Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под знака на 23-ия София филм фест с неговите музикални герои и акценти

Международният София филм фест е безспорно най-значимото киносъбитие у нас, което всяка година през март събира киномани, специалисти и творци, за да им предложи премиерни и позабравени кино заглавия от всички краища на света, игрални и документални филми, ретроспекции на режисьори и актьори, фокус върху кинематографиите на различни страни. Но Софийският киномаратон никога не е забравял, че в началото бе... рокът.
Във всяко негово издание присъства една своеобразна музикална кутия, от която изскачат музикални кинозаглавия и прояви. И ето че организаторите за пореден път са намерили интересна отправна точка: 23-ото на феста ще е под знака на 50-годишнината от култовия рок фестивал „Уудсток“ и ще премине под мотото „Правете кино, не война“.
В съзвучие с този „Уудсток стил“ сред отличените с Наградата на София на Столичната община по време на тазгодишния кинофест ще е и Кирил Маричков. Не само заради силното си рок присъствие – като фронтмен и басист на „Щурците“, написал знакови за репертоара им песни и с днешна дата – важна част от супер групата „Фондацията“. А и защото е автор на музиката към осем български филма.
Част от нея, както и още музикални акценти от 23-ото издание на София филм фест ще ви представим в това издание на предаването.

Сряда, 6 март, от 17.30 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31