Представяме си пълна катастрофа – разхвърляни стаи, сбивания, никакво учене, само забавления, вредни храни, провалено възпитание… Или тъкмо обратното. Все повече примери от алтернативни училищни модели показват, че когато учениците реално участват във вземането на решения, те не само че не се провалят, а напротив, научават се да представят и защитават позиция, да поемат отговорност, да приемат чужди мнения и да се учат от грешките си. Разбира се не става дума за спонтанни инициативи, а за строго научно и професионално подготвени техники, съобразени с възрастта и особеностите на конкретната група, по които учениците да правят своите всекидневни избори за живота и обучението си задължително под наблюдението и със съдействието на компетентния възрастен човек. Наръчникът „Ученическо самоуправление“ е българският опит за представяне на разнообразни начини и възможности за възпитаването на граждански и социални умения у младите чрез включването им във вземането на решения по въпроси, свързани с тях. Не показното и кампанийно „овластяване“ на групи деца за целите на определена организация, институция или събитие, а всекидневно практикуване на демократични и социократични модели ще възпитат свободните, инициативни, гъвкави и толерантни граждани, каквито искаме да са децата ни. За това разговаряме в рубриката „Всичко за образованието“ с Мариана Банчева, образователен експерт от Института за прогресивно образование, и Катина Цолова, учителка.
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg