„Нека всеки знае, че може да лети… Ако успееш да вплетеш своята нишка в ямурлука на дядо си, мъничко цветче да сложиш вътре, значи си свършил своята работа… Изкуството е проявление на висша форма на преобразяване на духа“ – казва за своята житейска философия художникът Андрей Янев. Сега в галерия „Контраст“ той представя новата си изложба със заглавие „Селения“ – живописни хайку. Изложбата е наистина необичайна в много посоки, не само заради необичайните размери в акварелната ни традиция, на неговите облени в неземна светлина образи на Ангели. „Гигантски прозорци към света ѝ носят определено изповеден разказ за Спасението“ – както казва професор Аксиния Джурова. Ще припомним други негови заглавия и сюжети в изкуството му – „Завръщането на пастирите“, „Тиха светлина“, „Метафизика“ и „Легендите“, чрез които той маркира сякаш кода, генния знак, духовната същност на нашите селения, от невидими ги прави видими. Влизайки в изложбата човек се чувства като в храм. Хармонията и спокойствието, което те обгръща те кара да се замисляш кои са важните неща в живота ни, защо можеш да се въздигнеш над дребното, суетното, хаоса и да намериш равновесието и истинския смисъл на нещата. Андрей Янев е морски човек, роден е в Бургас. Хоризонтът, усещането за безбрежност, желанието да мечтае и се достигне до безкрай са в кръвта му. То му дава някаква особена сила и прошка, може би. Заглавията спомагат да възприемем изобразеното, с техника акварел – Хоризонт, Преминаване, Същности, Трансформации, Тиха вода, Небе, вода пясък, Лилии, Странна светлина в небето – като вглеждане и в себе си, отвъд видимото. И може би с спомага на публиката да прозре философията на една велика фраза на Платон: „Това, което е, не е това, което е… Но е!“
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg