„Нека всеки знае, че може да лети… Ако успееш да вплетеш своята нишка в ямурлука на дядо си, мъничко цветче да сложиш вътре, значи си свършил своята работа… Изкуството е проявление на висша форма на преобразяване на духа“ – казва за своята житейска философия художникът Андрей Янев. Сега в галерия „Контраст“ той представя новата си изложба със заглавие „Селения“ – живописни хайку. Изложбата е наистина необичайна в много посоки, не само заради необичайните размери в акварелната ни традиция, на неговите облени в неземна светлина образи на Ангели. „Гигантски прозорци към света ѝ носят определено изповеден разказ за Спасението“ – както казва професор Аксиния Джурова. Ще припомним други негови заглавия и сюжети в изкуството му – „Завръщането на пастирите“, „Тиха светлина“, „Метафизика“ и „Легендите“, чрез които той маркира сякаш кода, генния знак, духовната същност на нашите селения, от невидими ги прави видими. Влизайки в изложбата човек се чувства като в храм. Хармонията и спокойствието, което те обгръща те кара да се замисляш кои са важните неща в живота ни, защо можеш да се въздигнеш над дребното, суетното, хаоса и да намериш равновесието и истинския смисъл на нещата. Андрей Янев е морски човек, роден е в Бургас. Хоризонтът, усещането за безбрежност, желанието да мечтае и се достигне до безкрай са в кръвта му. То му дава някаква особена сила и прошка, може би. Заглавията спомагат да възприемем изобразеното, с техника акварел – Хоризонт, Преминаване, Същности, Трансформации, Тиха вода, Небе, вода пясък, Лилии, Странна светлина в небето – като вглеждане и в себе си, отвъд видимото. И може би с спомага на публиката да прозре философията на една велика фраза на Платон: „Това, което е, не е това, което е… Но е!“
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg