Това е въпросът, който водещата Ива Дойчинова, задаваше не само на мъжете, но и на жените, за да не се чувстват те пренебрегнати на собствения си празник. А отговорите коментираха гостите в студиото – журналисти и автори от „Жената днес“: Мира Баджева, издател на списанието, Иванка Могилска, поетеса, дългогодишен автор на списанието и млада майка, и Соня Славчева, също автор на списанието и блогър.
А ето какво казаха за празника хората, които „Нашият ден“ попита какво е за тях 8 март:
Дарин Маджаров, основател на онлайн платформата „Уча се“: Ако мъжете мислят, че жените трябва да им бъдат прислужници, само да стоят в къщи, да готвят, да чистят, да мият те са обречени на нещастен живот. Моето мнение е, че когато жената е наравно с мъжа и двамата като партньори градят една обща визия, тогава ми се струва, най-успешно ще се получи и връзката и животът между тях. Отношението ми към мъжете и към жените като към личности не е различно. А иначе без жените за къде сме?
Валентина Георгиева, културолог: нейната дума за 8 март е равенство. „Равенството между половете е традиция за България. Самоосъзнаване също е много хубава дума, не може да се самоосъзнаеш, ако през цялото време си броиш стотинките. В същото време, дори да си много богата, ако семейството ти казва, че трябва да се омъжиш на 16 години, ти си принудена да се омъжиш, защото иначе ще загубиш този добър живот, който от семейството ти осигуряват. Смятам, че едното винаги върви с другото. Икономическата независимост върви ръка за ръка с психологическата, емоционалната, културната или каквато и да било друга независимост.
Мария Спасова, млад български учен: „Жената днес според мен е амбициозна, красива, талантлива и преследваща целите си.
Румен Бостанджиев, сексолог: „Жената днес е прекрасна и мъжете определено се нуждаем от пълноценна връзка с нея, защото животът ни заедно става по-хубав.“ (А думата му за 8 март е пълноценност).
Дамите в студиото се обединиха около формулата „Независимост = свобода = любов“. Какво още казаха другите участници в предаването и какво още коментираха гостите в студиото можете да чуете в звуковия файл.
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg