Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора". Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди значимостта на младежкото участие в обществения живот и начините, по които младите хора могат да се ангажират в обществените процеси на местно ниво.
Конференцията се фокусира върху идентифицирането на добри практики и извеждането на конкретни препоръки за адаптиране на заключенията на Съвета на ЕС, така че те да бъдат приложими на национално и местно ниво в България.
Атанас Радев, председател на Национален младежки форум, най-голямата младежка организация в България, сподели в ефира на “Нашият ден” информация за събитието.
"Опитваме се да дадем дневен ред на институциите", сподели Радев. "Основното предизвикателство е участието на младите хора в живота на общините и достъпът до информация. Парадоксално е, че живеем във време с най-голям достъп до информация, но се оказва, че именно младите хора често остават лишени от нея", отбеляза той. Радев посочи, че социалните мрежи и медийната среда предлагат изобилие от разнородна информация, която обаче не е свързана със смислено използване на свободното време.
"Ние от Национален младежки форум организираме Националната младежка академия и се стремим да провеждаме такива академии и в отделни градове, в партньорство с различни общини", добави Радев. Той обясни, че организацията се стреми да сключва споразумения с местните власти, за да могат те също да се ангажират с проблемите и потребностите на младите хора. "По-важното е, че се опитваме да подкрепяме младежките организации да вършат своята работа", подчерта Радев.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg