Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора". Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди значимостта на младежкото участие в обществения живот и начините, по които младите хора могат да се ангажират в обществените процеси на местно ниво.
Конференцията се фокусира върху идентифицирането на добри практики и извеждането на конкретни препоръки за адаптиране на заключенията на Съвета на ЕС, така че те да бъдат приложими на национално и местно ниво в България.
Атанас Радев, председател на Национален младежки форум, най-голямата младежка организация в България, сподели в ефира на “Нашият ден” информация за събитието.
"Опитваме се да дадем дневен ред на институциите", сподели Радев. "Основното предизвикателство е участието на младите хора в живота на общините и достъпът до информация. Парадоксално е, че живеем във време с най-голям достъп до информация, но се оказва, че именно младите хора често остават лишени от нея", отбеляза той. Радев посочи, че социалните мрежи и медийната среда предлагат изобилие от разнородна информация, която обаче не е свързана със смислено използване на свободното време.
"Ние от Национален младежки форум организираме Националната младежка академия и се стремим да провеждаме такива академии и в отделни градове, в партньорство с различни общини", добави Радев. Той обясни, че организацията се стреми да сключва споразумения с местните власти, за да могат те също да се ангажират с проблемите и потребностите на младите хора. "По-важното е, че се опитваме да подкрепяме младежките организации да вършат своята работа", подчерта Радев.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg