Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически анонси 2019

За мисията на Archaeologia Bulgarica, откритията и поведението, които променят България и света

БНР Новини
Мария Мира Христова (вляво) и д-р Сирма Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Росица Александрова

Archaeologia Bulgarica e единственото по рода си научно списание, издавано без прекъсване от 1997 г. и класирано в Scopus и в European Reference Index for the Humanities. От май 2018 г. прераства в медийна платформа под мотото: „Виж откритията, докато се случват“.
Какви са археологическите анонси за 2019 г. през призмата на Archaeologia Bulgarica и още за мисията на професионалните археолози и научни работници, които организират и поддържат платформата – чуйте в звуковия файл от археолога д-р Сирма Александрова.



100 години Требенище

Археологическият музей в Скопие. Снимка: Archaeologia Bulgarica
Изложбата „100 години Требенище“ беше открита в Археологическия музей на Република Северна Македония в Скопие на 14 март т.г. и заяви мястото си на уникално събитие в календара на културното сътрудничество на три Балкански държави.
Учени и политици от България, Северна Македония и Сърбия работят за осъществяването на проекта повече от година, а важността му се подчерта и от присъствието на откриването на македонския премиер Зоран Заев, българския министър на културата Боил Банов, помощник-министъра на културата на Сърбия Ася Драча Мунтеан, учени, дипломати и общественици от трите страни. Изложбата „100 години Требенище“ ще бъде показана допълнително не само в НАИМ в София, в Народния музей в Белград, но и в други европейски столици, съобщи за „Нашият ден“ доц. Людмил Вагалински – чуйте още в звуковия файл.



Археология и геополитика с проф. Николай Овчаров


Какви са перспективите за предстоящия археологичен сезон за един от най-прочутите български археолози – проф. Николай Овчаров, и защо изследователят фокусира погледа си към крепостите на Дунавския бряг, Перперикон в Родопите, както и към т.нар. Северен Перперикон недалеч от Търговище.
Каква е ролята на археологията за спасението на света днес и има ли връзка между науката за древността, съвременната геополитика и съпътстващите я събития – чуйте още в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки плевенски творци с международни награди за изкуство

Днес в 18:00 ч. в плевенското читалище "Съгласие 1869" ще бъдат връчени награди на малки творци. Отличията са присъдени от международното жури на най-мащабната платформа за изкуство в света – Charumela Art School , Бангладеш. За събитието разказва художникът Майа Ананиева, ръководител на арт школа "Колорит" в Плевен. Слушайте! 

публикувано на 19.02.25 в 09:23

"Небе, голямо колкото земята" – нова антология за творците на Добруджа

"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена официално. В текст и визия тя събира информация за творчеството на 62-ма поети и 81 художници от Добрич, Генерал Тошево, Община Добричка, Каварна, Шабла, Балчик, Тервел и Крушари – от края..

публикувано на 19.02.25 в 09:07

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22