В петък, час преди полунощ ще слушате записи на Българско трио за класическа музика в състав: Строимир Симеонов (флейта), Александър Аврамов (цигулка) и Лиляна Стефанова (пиано).
Ансамбълът се появява през 1963 година. Основна цел на тримата изявени инструменталисти е да печелят почитатели на великолепните образци от бароковата епоха, почти непознати у нас по онова време. Многобройните премиери пък се превръщат в събитие с впечатляващ отзвук в концертното ни битие. Когато попитах проф. Стефанова, дали тя и колегите й съзнавали, че в ония ранни години са проправяли пътека, отговорът бе: „И през ум не ни минаваше! Обзе ни страхотен ентусиазъм, а и тръпката, предизвикателството си струваха усилията!“
Лиляна Стефанова е камерен изпълнител със завидни качества: още от Музикалната академия музицират заедно с бъдещия си съпруг цигуларя Георги Близнев. Помни се и дълголетното им партньорство с флейтистката Лидия Ошавкова…Идеята обаче за формирането на състава (първият от този вид у нас) е на Строимир Симеонов. Ученик на проф. Никола Стефанов, повече от 30 години флейтистът е солист на СО на БНР.
Слушам записите им и се наслаждавам на удивителния баланс между инструменти с толкова характерен тембър, при това със съвършено различен начин на звукоизвличане: флейта, цигулка и пиано! Наистина неимоверно трудно се постига подобен баланс, спойка на щрихи и динамически нюанси, приливане на цветове… И каква прецизност, съчетана със спонтанност на емоциите…Не бива да забравяме, че в началото на 60-те години у нас почти липсват звукови образци на барокова музика! Симеонов, Аврамов и Стефанова разчитат изцяло на своите познания, интуиция и собствен изпълнителски опит, разбира се.
Чудя се откъде са намирали време, а и сили, въпреки огромната си заетост с ангажименти в различни посоки, да работят заедно почти всеки ден, да издирват партитури, да пътуват наистина с убийствен ритъм – из цялата страна и в отвъд границата…
Втората интерлюдия на Жак Ибер е една от любимите пиеси на триото за класическа музика: свирили са я на бис дори по няколко пъти, тъй като публиката била неумолима в желанието да я чуе пак, и пак…
Като в Куба, например! А що се касае до историята със изгубените куфари в Мексико, г-н Симеонов с нескрита гордост набляга на факта, че свирили пред близо 1000 души в блестяща обстановка: всички с ослепителни тоалети и смокинги! Представям си как са се чувствали родните музиканти Строимир Симеонов и Сашо Аврамов в ежедневното си облекло като се има предвид, че винаги на концерт били с фракове.
При това разрешавали на партньорката си да се появява на сцената само в черна рокля! Префекционизъм във всичко, както се казва!
Българското трио за класическа музика е гостувало с впечатляващ отзвук в Полша, Чехия, Унгария, бившия СССР, Германия, Куба, Мексико, Колумбия… Ето акценти от публикации в печата за многобройните изяви на триото из Европа и Латинска Америка: „Връх на достиженията на камерното музициране!“, отбелязва критиката в Хавана. „Великолепно споен ансамбъл от артисти със завидна класа!“, пишат в Berliner Zeitung и добавят: „С изобилие от темброви нюанси, българите покориха публиката с дълбочина и сила на интерпретацията…“
Преди години Александър Аврамов ми разказа, че по време на паметно турне на радиосимфониците на Запад в началото на 70-те години - мястото е Мюнхен, а българите са свирили под палката на своя маестро Васил Стефанов в прочутата Herkulessaal ! Та по време на това турне г-н Аврамов и колегата му Строимир Симеонов открили в една книжарница нотите на Шест сюити и Шест концерта за флейта, цигулка и чембало от Телеман и разбира се нямали търпение да ги изсвирят пред родна публика.
В петъчната вечер ще звучи фрагмент из втория концерт в сол минор. Строимир Симеонов,Александър Аврамов и Лиляна Стефанова свирят със СО на БНР и Драгомир Ненов на диригентския пулт – запис от 1973 година. Още музика ще звучи в предаването, а авторите са Жан Батист Лоайе, Й.С.Бах, Алесандро Скарлати, Франц Йозеф Хайдн, Жак Ибер, баховия съвременник Йохан Кристиан Пепуш, Бохуслав Мантину, Васил Каданджиев. А Златният фонд на БНР пази спомените на Строимир Симеонов, Александър Аврамов и Лиляна Стефанова за първите години от създаването на ансамбъла, за успехите им у нас и по света, както и прелюбопитни истории…
Слушайте "Български изпълнители" в петък, 22 март, от 23.00 ч. по програма "Христо Ботев".
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..
Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..
Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg