За Дунава и за маршрутите, на север от Балкана, които са подходящи за пътешествия, говорим с Весела Николаева и Гавраил Гавраилов, двама от авторите на пътеводителя „От Балкана до Дунава“. Но този път говорим не само за хубавите места в този край на България, но и за проблемите им - защо Северозападна България има нужда да бъде популяризирана все повече и защо този район дълги години като че ли е загърбван.
Още повече, че Гавраил Гавраилов заедно с Михаил Михов са част от авторите на пътеводителите „Селата в България ” и „Села и туризъм ” и може да направи сравнение – колко бързо се случва промяната в този район. И въобще – има ли промяна от времето, когато е обикалял този район за написването на първите пътеводители и сега. Още повече, че сега говорим за социалното предприемачество, което би могло да даде нови възможности за развитие на този район.
Освен това Весела Николаева и Гавраил Гавраилов ще ни кажат и кои са дунавските маршрути, към които те лично имат пристрастия.
Как историята да стане разбираема и интересна за децата, как да спечели вниманието и личния им ангажимент към изучаването ѝ – с тази амбиция екип от двама учители – Иван Николов и Милен Димитров – и 21 деца от Центъра за демократично учене подготвиха третия филм от поредицата „Първо българско царство“. Първите два бяха за хан Кубрат и хан Аспарух...
Латински, хетски, дакийски, харапски… Общото между тези езици със странни имена е, че са изчезнали много отдавна. В момента малко над 40% от езиците в света са застрашени от изчезване, а според различни прогнози до 2050 или 2100 г. това ще е станало факт. Макар и това да ни се струва като нещо твърде далечно, проблемът става все по-осезаем и дори ЮНЕСКО..
Преди пандемията близо 40 хиляди българи годишно избираха да карат ски в Тиролските Алпи. Те вече знаят, че австрийските зимни адреси далеч не се изчерпват с познатите от световните състезания Китцбюел и Инсбрук, но китните селца, сгушени в пазвата на планината са толкова много, че винаги човек може да научи за още едно място, където цените се..
Когато става дума за толкова изменчив и изплъзващ се образ като шута, подценяването и надценяването му са еднакво възможни. Търсенето на истинни свидетелства за съществуването и действителната функция на придворния шут се оказва начинание, достойно за пространно изследване. Убедителните разкази за прочути шутове, които грабват въображението ни,..
Точно преди 200 г. през 1821 лето, на 14 априлий, в Котел се ражда мъжката рожба Сава, по баща Стойков, по прадядо Попович. Това е историческа дата, защото е рожден ден на бъдещия Знаменосец на свободата. Преди това буйното българче – вече оформило се като безкомпромисен бунтар, подгонен от турските власти, променя името си на Георги Македон, а..
Коя беше новината от първото заседание на 45-ото Народно събрание? Как ще изглеждат следващите парламентарни месеци? Какво ни казва Борисов с..
Латински, хетски, дакийски, харапски… Общото между тези езици със странни имена е, че са изчезнали много отдавна. В момента малко над 40% от езиците в света..
В едно интервю на Димитрина Тончева по повод новоизлязлата ѝ двуезична книга „33 секунди любов“ тя разказва за написването на стихотворенията в нея:..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg