Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За демокрацията за лична употреба и двете йерархии в ГЕРБ

БНР Новини
Ива Дойчинова и политологът Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Демокрацията се упражнява непрекъснато, тя се упражнява чрез избори. Оказва се обаче, както това ясно пролича през тази седмица, че тя може да се упражнява и в лична полза на отделни политици на високи властови позиции. По този повод днес Народното събрание гласува оставките на знакови фигури в ГЕРБ – Цветан Цветанов и Цецка Цачева.

Това беше повод Ива Дойчинова да попита в „Нашият ден“ политолога Георги Киряков как скандалите в последно време ще повлияят на политическата активност на изборите за Европарламент.

Георги Киряков: „Аз се надявам тази обществена активност покрай този скандал да се прехвърли и на изборите. И да не стане така, че активността сега да бъде в своя пик и на изборите българите да си кажат: "О, ние спечелихме една голяма битка, сега няма смисъл да се хабим чак толкова много. Така или иначе промяната е настъпила по някакъв начин.“

Ива Дойчинова попита дали трябва да очакваме наказателен вот на изборите и каква ще бъде съдбата на Цветан Цветанов и Цецка Цачева.

Георги Киряков: „Никоя партия в България не е застрахована от наказателен вот. И това се видя и на предишните президентски избори, включително и за ГЕРБ, която 10 години наред мачкаше политическите си противници, но тогава загуби изборите за президент.

Възможно е да няма никакви последици и това ще се разбере първо от предстоящите социологически проучвания, включващи скандала, и второ по време на европейските избори. Защо казвам, че е възможно по никакъв начин да не се отрази на партия ГЕРБ? В партия ГЕРБ има една ясна йерархия на ценностите и една ясна йерархия на прошките. Две типични йерархии. Йерархията на ценностите е следната: много е важно общественото мнение. Между другото това е една от партиите, които за първи път в демократичния живот на страната, е толкова реактивна по отношение на обществените нагласи. Буквално за всичко през последните години. Така че най-високо в йерархията на ГЕРБ стои общественото мнение. По него те се ръководят.
След това в тази йерархия стои мнението на лидера на ГЕРБ и след това вече е мнението на Цветанов и така нататък. Но е важен фактът, че ГЕРБ се ръководи преди всичко от общественото мнение. И реакцията на Борисов по отношение на Цветанов беше на тази база.

Сега за йерархията на прошките. Ако общественото мнение се чувства задоволено заради оставката на Цветанов, то ще прости на Бойко Борисов. И оттам нататък по йерархията на прошките Бойко Борисов ще прости на Цветанов. Между другото той го каза вече: „Има грешка, има и прошка.“ Така Бойко Борисов ще прости на Цветан Цветанов и няма да го изгони от политиката. Изважда го от парламента, но го оставя на всички постове в партията. По отношение на Цецка Цачева – изважда я от парламента, тя си знае какво ще прави оттук нататък. Тя в партията няма особени функции, няма и постове, но ѝ прощава и на нея. Ето така работи тази втора йерархия на ценностите.“

Още за прогнозите какви ще бъдат последствията от скандалите през последната седмица за европейските избори и за политиката в България и зависим ли е Борисов от Цветан Цветанов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън..

обновено на 27.08.24 в 09:48
Захарно сорго

Как се прави маджун от захарно сорго?

Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят  Апостол Апостолов .   Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни,..

публикувано на 27.08.24 в 08:55