Ежегодните Чудомирови празници в Казанлък се провеждат за 26-ти път в чест на известния български писател-хуморист и художник Димитър Чорбаджийски-Чудомир. Те заемат особено място в културния живот на града. Посветени са на театъра, музиката, литературата, изобразителното изкуство и сатирата.
В рамките на празниците се провежда Национална научна конференция, която събира водещи имена в българското литературознание и изкуствознание. По традиция се включват събития, насочени изцяло към ученическата аудитория. Такива са „Малките нашенци“ – национален конкурс за весела детска рисунка, „Присмехулници“ – конкурс за детска хумористична творба, „Чудонемирчета“ – детски конкурс за изпълнение на хумористична творба, два уъркшопа с участието на ученици от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ – Казанлък и др. Общо 29 са проявите в програмата на Чудомировите празници тази година от 25 март до 1 април – Световния ден на шегата.
Организаторите от фондация „Чудомир“, Община Казанлък и Литературно-художествения музей предложиха и нови събития. Едно от тях е възстановеният след известно прекъсване национален фолклорен конкурс „Златен тръндафил“ за хумористична песен и танц. Съпътстваща на конкурса е Националната кръгла маса, която постави проблеми, свързани със сценичното изкуство на фолклорна основа. В нея участваха широк кръг специалисти, ръководители на творчески състави, представители на Министерството на културата и Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Тази вечер от 19.00 часа в Дом на културата – Казанлък е официалното закриване на Чудомировите празници. Тогава ще бъде връчена и наградата „Комедийния хит на сезона“. „Надяваме се всички заедно да работим за една обща кауза – популяризиране творчеството на Димитър Христов Чорбаджийски-Чудомир, което кореспондира и с националната стратегия на МОН в периода 2014 – 2020 г. за насърчаване и повишаване на грамотността“, казват организаторите.
Подробности за участниците и акцентите в програмата на Чудомирови празници – Казанлък 2019 можете да чуете в репортажа на Мирослав Василев в звуковия файл.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg