Николай Бойков е един от най-добрите съвременни български поети. Той пише книгите си далеч от суетата на деня. Не се вписва и в познатите клишета у нас за съвременно писане. Дълбочината на текстовете му е многопластова. През годините за съжаление често книгите му са оставали без сериозен критически прочит, което вероятно тепърва, след книгата му „101 посвещения“ ще се промени.
Това е стихосбирка, която се нарежда сред най-добрите образци на поезия. Яна Букова пише за книгата: „В сърцевината си това е една много топла книга. Книга, пълна с хора и любов към човешкото, рядък пример за разказ в първо лице, където безпощадно откровеният самоанализ, лишен от студенина, лишен от отстраненост, отвежда именно към съпричастието, обичта, болката за другия, към изчистването на сетивата за красотата и жестокостта на света.“
Николай Бойков (1968, Видин) е писател, поет и преводач от унгарски език. Завършва Унгарска филология в Дебреценския университет „Лайош Кошут“. Преподавал е в Софийския университет, водил е броеве на „Литературен вестник“, работил е най-различни неща. Издал е три стихосбирки и две книги с проза. Превел е книги на Петер Естерхази, Ищван Йоркан, Петер Надаш, Имре Кертес, Силард Борбей, Ференц Сий, Миклош Месьой, Ализ Мошони, Акош Дьорфи, Адам Надашди.
В репортажа от премиерата може да чуете издателката на книгата поетесата и преводачката Цветанка Еленкова, доц. д-р Невена Панова от Софийския университет, както и изпълнение на Леонид Йовчев.
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg