Затегнете коланите! За да стигнете до острова, на който ще ви водим в „Покана за пътуване“, трябва да прекарате във въздуха 18 часа! Без да броим смяната на полети, летища и държави. Ами да! Нова Каледония е на 16 хиляди километра от България, но от разказа на адвокат Галина Петрова става ясно, че всяка секунда дребно неудобство си струва. Като юрист от 21 години, тя е „професионално увредена“ да говори отлично и затова я оставям сама да се представи като пътешественик, посетил 67 държави на всички континенти, без Антарктида.
Галя разказва за столицата на Нова Каледония – Нумеа, за Острова на пиниите, който е тайният адрес на рая, и за Лоялити айлънд, където хората живеят без електричество, но са много щастливи.
След като сме се пренесли до Нова Каледония, разстоянието от 13 хиляди километра до Сан Педро де Атакама има опасност да ни се стори почти зад ъгъла… на въображението. За да се подготви за 20-дневното си пътуването из Южна Америка Мариела Нейкова е събрала съвети, мнения и сведения от десетки пътешественици, защото го е организирала сама. Смелата дама, известна като съпругата на Цветелин Атанасов, най-добрият български имитатор на Елвис Пресли, го оставила да се грижи за 6-годишната им дъщеричка и поела по мечтания маршрут.
Мариела ни пренася от ледниците на Ел Калафате до пустинята Атакама, където е опитала месо от лама. Там е видяла наниз от малки торнадо и високи гейзери, гледала е нощното небе през телескоп и е усетила амплитудата на +25 градуса през деня до -25 нощно време. Посетила е и водопадите Игуасу но специално време си е запазила за Карнавала в Рио! Кой не е мечтал да танцува с някое училище по самба?! Впрочем, това е напълно постижимо – срещу 300 долара. Но Мариела Нейкова, не се е отдала на мечти, ами е планирала пътуването си до Южна Америка, така че да се озове сред публиката на самбодрома точно на финала.
Ще перифразирам дядото на Дрю Баримор, който е казал „Толкова много жени, а толкова малко време“ в „Толкова много страни, а толкова малко време“. Мариела Нейкова споделя тази максима и крои планове за още пътешествия до Южна Америка.
В родолюбивата рубрика „50 места от българската история отвъд България“ пътуваме малко като разстояние – до Браила, но много във времето – до по-миналия век. Светослав Марков ни припомни, че Българската академия на науките изобщо не е създадена у нас, но в замяна на това ѝ е „бабувал” Любен Каравелов.
Май прекалихме с разказите да далечни земи в днешното издание на „Покана за пътуване“. За да се надскочим следващият път ще трябва да летим чак до луната. Аз, Магдалена Гигова, искам да отида и там. А вие?
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg