Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италиански режисьор поставя научен интерактивен театрален спектакъл у нас

„Дългият път към звездите“ ще се играе в София и Пловдив

БНР Новини
2
Снимка: Илия Стоименов - „Форум Демокрит“

На 11-ти и 12-ти април ще се разходим в Космоса с научното театрално представление „Дългият път към звездите“. В този нетрадиционен спектакъл науката среща театъра, за да предложи на зрителите нови знания по астрономия и астрофизика и да им даде храна за размисъл за бъдещето на човечеството.

„Дългият път към звездите“ е оригинална интерактивна мултимедийна пърформанс - лекция, която ни запознава с последните научни теории за произхода на Слънчевата система и на живота на Земята. По забавен, находчив и достъпен начин се потапяме в науката и се замисляме накъде вървим и какво трябва да направим, ако искаме човечеството да не загине.

На дългото пътешествие към звездите ви водят: физикът Андреа Брунело, режисьор и сценарист от Jet Propulsion Theatre – Италия; д-р Владимир Божилов от Катедра "Астрономия" към Софийски Университет; Димитър Узунов – режисьори актьор от Арте Урбана Колектив; музиката е на Алексей Николов.

Сюжетът на „Дългият път към звездите“: ученият Джон Иванов и ексцентричният тв водещ Денеш Наги  влизат в спор за настояще на Земята или бъдеще в Космоса. В напрегнатото тв токшоу научаваме подробности за това как можем да стигнем марсианците и дали животът на земята може да се подобри, както и подробности от личния живот на двамата герои.

Спектакълът „Дългият път към звездите“ е копродуция на Форум Демокрит, Арте Урбана Колектив и Jet Propulsion Theatre. Проектът е част от инициативата Пловдив 2019 - Европейска столица на културата и се осъществява с подкрепата на програма "Култура" на Столична Община и Национален фонд „Култура“.

Ако искате да участвате във вземането на решението за бъдещето на човечеството, заповядайте на представленията на спектакъла „Дългият път към звездите“ на 11-ти април от 19.30 ч. във Френския културен институт в София и на 12-ти април от 19.00 ч. в Limacon Event Center в Пловдив.

След представленията публиката ще се срещне с творческия екип. Датите не са избрани случайно. На 12-ти април е Международния ден на авиацията и космонавтиката, защото на 12.04.1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, полетял в Космоса. А на 10-ти април отбелязваме 40 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50