Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Апостолов разказва как се пише музика за театър

Снимка: operavarna.com

Тази година номинация за „Икар“ в категория „Авторска музика“ получи младият композитор и диригент Милен Апостолов.

Как се пише музика за театър? „Необходимо е да си много, много гъвкав и като музикално мислене, и е необходимо да имаш известно познание по режисура, що е то и каква е ролята на режисьора. Трябва да познаваш целия механизъм на случването на един спектакъл, за да можеш ти да влезеш като една естествена част от едно цяло“ – казва Милен.

В последните години музиката му звучи в театрални постановки в Плевен, Казанлък, Стара Загора и София. Сред заглавията са „Боинг, боинг“ в Плевен, „Самотни от далеч“ в „Сфумато“, „Наемателя” в Пловдив, „Договор 2019“ в Театър 199, „Меко казано” в Стара Загора, „Сън в лятна нощ“ и „Том, Дик и Хари“ в Казанлък и др.

Освен композитор на театрална музика, Милен Апостолов създава и свои творби. През новия сезон предстои да бъде поставена детската опера „Огнивото“ поръчана от Русенската опера. „Предизвикателството не е, че е детска опера, а по-скоро това, че трябва да бъде изпълнена от деца“. През юни в Берлин ще бъде представен балетен спектакъл с негова музика. „Ще бъде - бих го нарекъл - „Ърбън фентъзи“. Изключително интересен проект“.

Милен Апостолов е завършил дирижиране и композиция в НМА „Панчо Владигеров“. Бил е диригент във Варненската опера, където дирижира „Дон Кихот“ на Минкус, „Царицата на чардаша“ на Калман и „Веселата вдовица“ на Лехар. Работил е с Академичния симфоничен оркестър, Добричкия камерен оркестър, оркестър „Симфониета“ София.

Предстои му специализация по композиция в „Кралската академия по музика“ в Лондон. Предвижда след това да специализира и дирижиране. „Чувствам се длъжен да взема колкото може повече знания, защото моделът на образование у нас и в чужбина е различен… При всички случаи ще е страшно обогатяващ процес за мен“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25