Епизод 18: „Един средно напрегнат работен ден“ е направен след 5-годишно прекъсване на сериала "Радиото" и представлява своеобразно продължение на историята, разказана във вече направените през 2010 година 17 епизода. Новите 5 години от историята на радиото вдъхновиха нови 3 епизода на сериала. Първият от тях, 18-и, има за цел да създаде аудио моментна снимка на един работен ден в сградата на БНР на бул „Драган Цанков“, 4. Снимка на нашето сегашно, каквото е било през последната седмица на март 2015. Иначе в тази сграда се случват стотици работни дни на стотици хора, но ние разполагахме с 30 минути време за документалистика и се обърнахме към приятели, които имат, всеки от тях, много различен средно напрегнат работен ден и, разбира се, както може да се предположи от толкова повторения на конструкцията "средно напрегнат", всъщност ние гледаме на нея като на тийзър.
Между 3 сутринта и 7 часа вечерта се случват историите на 18 епизод от документалния сериал "Радиото". И тук ги разказваме, както ни ги разказаха Ангел Григоров, който през онази последна седмица на март правеше новините по програма „Хоризонт“, Мартин Ташев, който свири на тромпет в Биг Бенда, Силвия Чолева, която води предаването „Арт ефир“ по програма „Христо Ботев“, Симеон Белев, който по онова време водеше сутрешния и следобедния блок на Радио София и Галя Павлова, която през онези студени сутрини почистваше редакционните стаи на старата къща.
Изминалите 4 години от март 2015 г. превръщат този епизод от моментна снимка в скъпоценно свидетелство. Един миг от живота на петима колеги, регистриран и превърнат в аудио факт в дългата върволица на факти, хора и идеи, които феноменът радио неминуемо и щастливо създава.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР, програма „Христо Ботев“ е на 4 април 2015 година.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg