Еквинет е Европейска мрежа на органите за равенство. Еквинет предлага следните препоръки:
Общ принцип на равенство
1. Недискриминацията и амбицията за реално равенство са основни принципи на европейските демокрации, а предизборните кампании са ключови тестове за ангажираността им.
2. Равното третиране и недискриминацията са общи минимални стандарти и трябва да бъдат спазвани от всички при всякакви обстоятелства, включително по време на предизборни кампании.
3. Политическите партии и медиите трябва да обмислят приемането или поддържането на кодекси за поведение за предизборни кампании, които включват политики за справяне с дискриминация, тормоз и слово на омраза.
Забрана на дискриминация
4. Политическите партии и кандидатите, както и лицата, работещи за тях, трябва да се въздържат в програмите и кампаниите си от използване на дискриминационен език или предлагане на дискриминационни политики и закони; от изразяване или подкрепа на идеи или теории за превъзходство на една група лица на основата на тяхната раса, етнически произход, религия, пол, други защитени лични характеристики или комбинация от тях.
5. Медиите в тяхното отразяване на предизборните кампании трябва да се въздържат от дискриминационен език или политики и идеи или теории за превъзходство на една група лица въз основа на тяхната раса, етнически произход, религия, пол, други защитени лични характеристики или комбинация от тях. Отразяването на такива въпроси и изявления в предизборните кампании трябва да се извършва по отговорен начин, с надлежно обяснение и критични разсъждения по контекста.
Повече по темата можете да чуете от доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация, консултант на предаването „Законът и Темида“.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg