„Това е доста сложна партитура сравнена с предишните мюзикъли на Андрю Лойд Уебър. Той самият казва, че е надраснал себе си в нея… Тя стои много повече в операта, в класиката, но същевременно има чара и обаянието на мюзикъла…“, казва диригентът Страцимир Павлов, който на 23 април ще ръководи спектакъла във Варна. Разговаряме няколко дни преди премиерата.
Кулминацията на Великденския фестивал там ще бъде премиерата на мюзикъла „Любовта никога не умира“. Това е продължение на история от „Фантомът на операта“. Действието вече се развива не в Париж, а в Манхатън. Той е прочут композитор, а тя известна оперна певица.
За сега са предвидени три предпремиерни представления в залата на операта, а премиерата ще бъде в рамките на юбилейния двадесети фестивал „Опера в летния театър“ на 10 и 13 август.
В ролята на Фантома ще бъдат Пламен Долапчиев и Момчил Караиванов, Кристин ще представят Илина Михайлова и Лилия Илиева. Партията на Раул е поверена на Велин Михайлов и Нейчо Петров – Реджи, а приятелката-съперница Мег ще бъдат Сребрина Соколова и Калина Жекова. Жири ще изпълнят Вяра Железова, Миглена Страдалска, а в сина на Кристин Гастон ще се превъплътят Кристиян Славеев, Николай Бояджиев, Белла Петрова.
Постановката е на Светозар Донев, сценография и костюми Нела Стоянова, хореография Анна Донева.
„В началото оперните дейци в България принизяваха статута на мюзикъла като артформа. Но сега вече на всички е ясно, че и в двата жанра има шедьоври, има и произведения, които не са с такава стойност, и че двете изкуства си имат своя специфика, сложност и трудност, абсолютно равнопоставена, затова певците нямат никакъв проблем да пеят и с рокбленда и с всичките изисквания, които има мюзикълната партитура“, продължава да разказва Страцимир Павлов.
Той вече е дирижирал няколко постановки „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха“, „Граф Монте Кристо“, „Зоро“, „Котки“, „Да пееш под дъжда“, „Кабаре“.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg