„Това е доста сложна партитура сравнена с предишните мюзикъли на Андрю Лойд Уебър. Той самият казва, че е надраснал себе си в нея… Тя стои много повече в операта, в класиката, но същевременно има чара и обаянието на мюзикъла…“, казва диригентът Страцимир Павлов, който на 23 април ще ръководи спектакъла във Варна. Разговаряме няколко дни преди премиерата.
Кулминацията на Великденския фестивал там ще бъде премиерата на мюзикъла „Любовта никога не умира“. Това е продължение на история от „Фантомът на операта“. Действието вече се развива не в Париж, а в Манхатън. Той е прочут композитор, а тя известна оперна певица.
За сега са предвидени три предпремиерни представления в залата на операта, а премиерата ще бъде в рамките на юбилейния двадесети фестивал „Опера в летния театър“ на 10 и 13 август.
В ролята на Фантома ще бъдат Пламен Долапчиев и Момчил Караиванов, Кристин ще представят Илина Михайлова и Лилия Илиева. Партията на Раул е поверена на Велин Михайлов и Нейчо Петров – Реджи, а приятелката-съперница Мег ще бъдат Сребрина Соколова и Калина Жекова. Жири ще изпълнят Вяра Железова, Миглена Страдалска, а в сина на Кристин Гастон ще се превъплътят Кристиян Славеев, Николай Бояджиев, Белла Петрова.
Постановката е на Светозар Донев, сценография и костюми Нела Стоянова, хореография Анна Донева.
„В началото оперните дейци в България принизяваха статута на мюзикъла като артформа. Но сега вече на всички е ясно, че и в двата жанра има шедьоври, има и произведения, които не са с такава стойност, и че двете изкуства си имат своя специфика, сложност и трудност, абсолютно равнопоставена, затова певците нямат никакъв проблем да пеят и с рокбленда и с всичките изисквания, които има мюзикълната партитура“, продължава да разказва Страцимир Павлов.
Той вече е дирижирал няколко постановки „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха“, „Граф Монте Кристо“, „Зоро“, „Котки“, „Да пееш под дъжда“, „Кабаре“.
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg