Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мода 2

БНР Новини
Ленард Коен
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Модата, облеклото, модните атрибути и аксесоари: шалове, бижута, шапки, очила, обувки – отново е тема в „Изпята поезия”, предаването за песенна лирика, от което политат различни истории: с ироничен текст на Александър Петров чуваме Цветан „Чочо“ Владовски да пее, че понякога „И кралят ходи бос“, а Стиви Уинуд, Stevie Winwood (аристократ на британския рок) властно повелява „Сложи си обувките за танцуване”. Неговият сънародник Род Стюърт (Rod Stewart) отдава почит на класическия английски Burberry trench coat (Бърбъри тренчкот), наричайки дебютния си албум „Старият шлифер никога не те изоставя”.

Приблизително по същото време, през 1970 г., канадският поет с китара Ленърд Коен (Leonard Cohen) изпява песента си „Прочутият син шлифер”, Famous Blue Raincoat. В текста става дума за любовен триъгълник, но и за син английски шлифер, който в действителност Ленърд Коен е носил години наред и с който не е искал да се раздели. „Купих си го в Лондон през 1959 г., казва Коен, но Елизабет, жената до мене, смяташе, че приличам на паяк в него. Сигурно заради шлифера не пожела да дойде с мене в Гърция”, насмешливо добавя той и продължава: „Този боен шлифер през следващите години героично беше заздравяван с допълнителни кожени ивици по яката и ръкавите. Сега вече зная как да се обличам, но навремето не обръщах внимание на тези неща”. Всъщност, Ленърд Коен без да иска е постъпил според правилата. Класиката в английски стил показва, че да си облечен с изгладен, блестящ, изглеждащ като нов тренчкот, е признак за недотам добър вкус. По тази наследена от военното облекло дреха трябва има и оставени следи... Да носи белега на времето.

неделя, 19 май, от 17 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара Загора отново кани на Фестивал всички почитатели на операта и балета

Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..

публикувано на 17.11.24 в 09:05

Бароковата опера "Орландо" от Хендел представена в Мадрид

Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..

публикувано на 16.11.24 в 07:55

"Орландо", опера сериа в три действия от Георг Фридрих Хендел

Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..

публикувано на 15.11.24 в 18:18

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 ноември 2024 г.

16 ноември Изпълнения на ансамбъл Flor Galante в състав: Лена Радеман (виола), Хосе Мануел Куадрадо Санчес (обой), Мартин Янцер (виола да гамба) и Ирене Гонсалес Ролдан (клавесин). 3.00 часа – Йохан Готлиб Янич (1708-ок.1763), Камерна соната в До, CSWV Anh:4. Изпълнява ансамбъл Flor Galante, Базел. 3.13 часа – Франц Бенда (1709-1786), Соната в до минор..

публикувано на 15.11.24 в 10:44

В световния ден на доброто с незрящите музиканти от "Студио Мирикъл"

Поетесата и вокален педагог Нели Стойчева и съпругът ѝ Пламен Василев са гости в "Моето семейство" заедно с журналистката от програма "Христо Ботев" Катрин Витали. Събира ги и музикалната формация "Студио Мирикъл", която е част от фондация "Мирикъл Еллох". Мисията на музикантите е за достоен творчески живот на хората с увреждания. Съвсем..

публикувано на 13.11.24 в 15:55