Какви ли събития може да се случат в един от най-бедните, най-обезлюдените и най-обезверените краища на най-бедната, най-нещастната страна на Стария континент. Ясно е какъв ще е отговорът на подобен въпрос. А ако попитаме защо хората в това и много други красиви кътчета на страната ни се чувстват бедни, нещастни, обезверени, защо цели села заминават в чужбина, а тези, които още не са, мечтаят да го направят. Това са се запитали група млади учители от програмата „Заедно в час“, озовавайки се във Врачанския край. Хубави училища, деца, хубави като навсякъде, но не виждащи никакви перспективи в родното си място. Може ли веригата на обречеността да се прекъсне и младите да повярват, че тъкмо те и тъкмо тук могат да живеят и успяват. Промяната е трудна, но отнякъде трябва да се започне. Така се ражда сдружението „СЪбитието Северозапад“.
„СЪ-битие“ е игра на думи, която изразява позицията на младите ентусиасти – да бъдат част от местната общност, да съпреживеят проблемите и нагласите на хората и заедно да търсят отговорите. Решават да изведат деца от различни училища, селища и общности на „неутрален“ терен и да им дадат възможност да открият и представят себе си чрез своите умения и способности, без ограниченията на „образа“ и очакванията от тяхната семейна, етническа или социална среда. За три години около 90 деца от Северозапада се включват в проявите на „СЪбитието“, разширява се кръгът от съмишленици и партньори, вярващи че „голямата промяна“ ще тръгне от едни осъзнати, отговорни към своето развитие и към обществото ученици, които да вдъхновяват и хората около тях”.
Повече чуйте от интервюто с Мария Веласкес, главна инициаторка на „СЪбитието“.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg