Епизод 19 на документалния сериал Радиото следи 3 паралелни истории, случили се в настоящето на радиото и БНР. Записите са направени през 2015 и изминалите 4 години от онези интензивни дни на идеи, интервюта, продукция и постпродукция не са достатъчно много, за да трябва да коригираме идеята за настояще, но едновременно с това са достатъчно много, за да провокират естествено желание за сравнение и обобщение. Административните позиции на главните ни герои може и да са се променили, но историите вече са се случили, техните гласове, мисли и подслушани малки епизоди от начина им на преплитане на работа с размисъл са вече регистрирани в нашата аудио снимка.
Часовникът на Международния отдел освен време отброява и дестинации, отношения, разстояния, статистики и беше предизвикателна авторска задача да разкажем за всичко това отблизо, интересно, искрено и остроумно. Д-р Джавад Мотаги/ Javad Mottaghi, генерален секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радио и телевизия - ABU, е единият ни главен герой. Използвахме едно посрещане на летището и пътуване с кола до хотела му тук в София след дълъг полет от Куала Лумпур. Тук идеята за разстояния и дестинации стана мъчително конкретна. 8810 км според Google. Азиатско-тихоокеанският съюз за радио и телевизия има 271 членове – радио и телевизионни оператори от 65 държави от Азия, Тихоокеанския регион, Европа, Северна Америка, Африка, Близкия Изток, Арабския свят. Аудиторията на тази организация за радио е 4.2 милиарда. Д-р Мотаги превърна статистиката и дестинациите в история. В онова няколко минутно автомобилно препускане през София открихме как един изключителен плувец и бивш заместник министър на спорта, а по-късно на културата и туризма на Иран управлява радиото в Азия.
Другата история е на Ингрид Делтонр, генерален директор на Европейския съюз за радио и телевизия EBU по време на записите. В Европейския съюз за радио и телевизия членуват 85 обществени радио и телевизионни организации от 56 страни в Европа, Северна Африка и Близкия Изток.
Третата история е многогласна. Зад нея стои екипът на Международния отдел и в нея ще проследим как едно работно ежедневие може да е живописно не само заради детайлите и гледните точки, но и заради различните езици, различните дестинации, смяната в ритъма. Още една история за преодоляване на разстояния в дългата върволица от истории за радиото ще чуете в събота, 19.30.
Слушайте „Документално студио“ на 11 май, събота от 23,30 ч. по програма „Христо Ботев“.
От юли 1942 до август 1944 г. тринайсетгодишната Ане Франк, семейството ѝ и още четирима техни близки прекарват укрити след нацистката окупация в „Задната къща“ – скривалище в центъра на Амстердам. За тези две години никой от осмината обитатели на скривалището не излиза на улицата. Прозорците се отварят само нощем, и то за малко, всички се хранят..
По повод 50-годишния юбилей на програма „Христо Ботев“ екип „Драматургични форми“ обявява конкурс за нова оригинална радиопиеса за деца. Пиесите трябва да са непубликувани и неиграни , с големина до 15 стандартни страници . Краен срок на изпращане: 30 юни 2021 г. Резултатите ще бъдат обявени до 1 септември 2021 г. Пиесите..
Пиесата на Петър Увалиев „Гробът в Рила“, с главен герой Джеймс Баучер може да слушате в неделя, 20 декември, от 16 часа в рубриката „Неделен радиотеатър“ . Постановката е посветена на 100-годишнината от кончината на Джеймс Баучер и 30-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Република Ирландия и България. Ирландецът с българско..
Пиесата на Силвия Чолева „Името, твоето име“ е по един от разказите ѝ в сборника „Гошко“, излязъл през 2013 година. Това е монолог на една самотна възрастна жена, която си припомня изживяния си вече живот. Припомня си едно момче, в което е била влюбена като млада, но за което не е успяла да се омъжи, тъй като то е заминало внезапно. Тя е преживяла..
Този проект представя поредица от български поети, родени през 40-те и 50-те години на ХХ век. Основна част от живота и творчеството им премина по времето на тоталитаризма. Имената на някои от тях бяха забелязани от тогавашната литературна критика и от четящата публика, а други – не. Трябва да се отбележи, че в групата на поетите, родени през..
Тази нощ нашите сънародници от ромски произход посрещнаха Банго Васил или Василица, както наричат още своята Нова година. Много легенди се разказват за..
В това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя..
Ролята на слуховете в европейската историята са факт. Първите, които са достигнали до нас, датират още от времето на варварските нашествия на Балканите. Те..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg