Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктида ясно ни показва промените в климата

БНР Новини
3
Залез над Антарктида
Снимка: Драгомир Матеев

В 27-та Българска антарктическа експедиция, която приключи успешно неотдавна, освен български учени, работиха и специалисти от Чили, Бразилия, Португалия, Испания, Колумбия, Турция, Монголия и Кипър. По време на експедицията бяха осъществени 6 нови научни проекта по Националната програма за полярни изследвания в областта на геологията, геоморфологията, биологията, климатологията и геодезията, селектирани от специализирана научно-експертна комисия по строги критерии на Европейския съюз.
 Паралелно с научните изследвания, бяха извършени и строителни и ремотни дейности по подобряване на инфраструктурата на базата “Св. Кл. Охриски” на о-в Ливингстън.
Ася Чанева ви среща с двама български полярници - Драгомир Матеев - командир на базата през втория етап на експедицията Драгомир Матеев - физик и доц. Любомир Кендеров - хидробиолог.


За първи път на остров Ливингстън има позиционирани български метростанции, две от които продължават да следят промените в метеорологичната обстановка и в климата на острова дори и сега, когато на Антарктида е зима и там вече няма човешко присъствие. Още първата българска експедиция поставя автоматична метеорологична станция, която работи и в наши дни и продължава да изпраща своите анализи. Ще разберем и как се променят скалите с промяната на климата и как точно се наблюдава това на Антарктида. Интересни са и проектите свързани с морските обитатели в района на българската база, както и промените в ледниковата покривка, заснети с дрон, които ще продължават да бъдат следени и в бъдеще.


За доц. Любомир Кендеров това беше първата му среща с Ледения континент, а за Драгомир Матеев - осмата. От звуковия файл ще разберете, защо Антарктида не е бяла и там не е тихо, както и какви са цветовете и звуците на Ледения континент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00