Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антарктида ясно ни показва промените в климата

БНР Новини
3
Залез над Антарктида
Снимка: Драгомир Матеев

В 27-та Българска антарктическа експедиция, която приключи успешно неотдавна, освен български учени, работиха и специалисти от Чили, Бразилия, Португалия, Испания, Колумбия, Турция, Монголия и Кипър. По време на експедицията бяха осъществени 6 нови научни проекта по Националната програма за полярни изследвания в областта на геологията, геоморфологията, биологията, климатологията и геодезията, селектирани от специализирана научно-експертна комисия по строги критерии на Европейския съюз.
 Паралелно с научните изследвания, бяха извършени и строителни и ремотни дейности по подобряване на инфраструктурата на базата “Св. Кл. Охриски” на о-в Ливингстън.
Ася Чанева ви среща с двама български полярници - Драгомир Матеев - командир на базата през втория етап на експедицията Драгомир Матеев - физик и доц. Любомир Кендеров - хидробиолог.


За първи път на остров Ливингстън има позиционирани български метростанции, две от които продължават да следят промените в метеорологичната обстановка и в климата на острова дори и сега, когато на Антарктида е зима и там вече няма човешко присъствие. Още първата българска експедиция поставя автоматична метеорологична станция, която работи и в наши дни и продължава да изпраща своите анализи. Ще разберем и как се променят скалите с промяната на климата и как точно се наблюдава това на Антарктида. Интересни са и проектите свързани с морските обитатели в района на българската база, както и промените в ледниковата покривка, заснети с дрон, които ще продължават да бъдат следени и в бъдеще.


За доц. Любомир Кендеров това беше първата му среща с Ледения континент, а за Драгомир Матеев - осмата. От звуковия файл ще разберете, защо Антарктида не е бяла и там не е тихо, както и какви са цветовете и звуците на Ледения континент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05