… на 12 октомври 1997-а, когато по току-що именувания булевард ЕВРОПА имаше улични телефони… все още…
Документално студио този път се връща назад във времето към собствените си архиви и поводът за това е календарен. Календарно-съдбоносен.
Преди 30 години, на 9 ноември 1989, източно германското правителството взе едно изключително важно решение. От полунощ на същия ден гражданите на Германската демократична република можеха свободно да преминават границите й. Източни и западни берлинчани се стекоха от двете страни към Бранденбургската врата да празнуват. Техните викове бяха: Отворете вратата.
Отворете вратата е мотото на новия колаборативен проект на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Неговата цел е честване на 30-тата годишнина на този знаменателен факт чрез издирване и размяна на архивни документални записи, които са правени през онази съдбоносна нощ и през изминалите 30 години по този повод. Отворете архивите, призовава този проект, защото те са неимоверно значими.
Преди 22 години, през 1997 беше направен документалният сериал Берлин. Неговите 5 епизода тръгват в 5 съвсем различни посоки и разказват 5 независими и несвързани помежду си истории, които обаче са свързани с Берлин, с аудио-документалното възприемане на света и с противоречивата българска действителност на 1997-а. По- голямата част от записите за Епизод 1 на Берлин са правени по време на пътуване с автобус София-Берлин, пътуване, което през онази 1997-а продължава толкова дълго, че прилагателното “дълго“ престава да носи какъвто и да било смисъл.
Връщането към сериала Берлин е съпроводено с откривателство. Изминалите 22 години от неговото правене са го превърнали в безценен звуков документ, а в същото време 5 или 6 години след премиерата му, той със сигурност е изглеждал остарял. Достатъчно голямата дистанция във времето придава на документалистиката вкус на добре отлежал коняк. Всяка капка искри от аромат.
Протагонистите на Епизод 1 са хора, които по една абсолютна случайност са се озовали в един автобус, на който предстои да прекоси половин Европа, като това прекосяване прекъсва на всяка граница за неопределен брой часове и, не на всяка, но все пак от време на време, крайпътна тоалетна за определен брой минути. В автобуса се оказват и 2 начинаещи фичър мейкърки с доста скромна аналогова техника, отиващи на международен фестивал в Берлин. Разбира се, записите не са перфектни, още повече автобусите не са били тихи, но решихме да не подобряваме сериала в името на неговата автентичност и оригиналност. Слава богу, начинаещите фичър мейкърки са имали ясно съзнание за този факт и още преди 22 години са конструирали фичър, в който има история, драма и драматургия.
Всяка събота през следващите пет, от 19.30 ще можете да чуете епизодите на Берлин. Първи епизод по изключение започва в 19.28 и първите 2 минути, както при всяка добра драматургия, са съдбоносни за ключа към цялото.
Слушайте на 25 май, събота от 19.28 ч. по програма "Христо Ботев".Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg