Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един фичър от Германия, който започва на бензиностанция в София

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

… на 12 октомври 1997-а, когато по току-що именувания булевард ЕВРОПА имаше улични телефони… все още…

Документално студио този път се връща назад във времето към собствените си архиви и поводът за това е календарен. Календарно-съдбоносен.

Преди 30 години, на 9 ноември 1989, източно германското правителството взе едно изключително важно решение. От полунощ на същия ден гражданите на Германската демократична република можеха свободно да преминават границите й. Източни и западни берлинчани се стекоха от двете страни към Бранденбургската врата да празнуват. Техните викове бяха: Отворете вратата.

Отворете вратата е мотото на новия колаборативен проект на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Неговата цел е честване на 30-тата годишнина на този знаменателен факт чрез издирване и размяна на архивни документални записи, които са правени през онази съдбоносна нощ и през изминалите 30 години по този повод. Отворете архивите, призовава този проект, защото те са неимоверно значими.

Преди 22 години, през 1997 беше направен документалният сериал Берлин. Неговите 5 епизода тръгват в 5 съвсем различни посоки и разказват 5 независими и несвързани помежду си истории, които обаче са свързани с Берлин, с аудио-документалното възприемане на света и с противоречивата българска действителност на 1997-а. По- голямата част от записите за Епизод 1 на Берлин са правени по време на пътуване с автобус София-Берлин, пътуване, което през онази 1997-а продължава толкова дълго, че прилагателното “дълго“ престава да носи какъвто и да било смисъл.

Връщането към сериала Берлин е съпроводено с откривателство. Изминалите 22 години от неговото правене са го превърнали в безценен звуков документ, а в същото време 5 или 6 години след премиерата му, той със сигурност е изглеждал остарял. Достатъчно голямата дистанция във времето придава на документалистиката вкус на добре отлежал коняк. Всяка капка искри от аромат.

Протагонистите на Епизод 1 са хора, които по една абсолютна случайност са се озовали в един автобус, на който предстои да прекоси половин Европа, като това прекосяване прекъсва на всяка граница за неопределен брой часове и, не на всяка, но все пак от време на време, крайпътна тоалетна за определен брой минути. В автобуса се оказват и 2 начинаещи фичър мейкърки с доста скромна аналогова техника, отиващи на международен фестивал в Берлин. Разбира се, записите не са перфектни, още повече автобусите не са били тихи, но решихме да не подобряваме сериала в името на неговата автентичност и оригиналност. Слава богу, начинаещите фичър мейкърки са имали ясно съзнание за този факт и още преди 22 години са конструирали фичър, в който има история, драма и драматургия.

Всяка събота през следващите пет, от 19.30 ще можете да чуете епизодите на Берлин. Първи епизод по изключение започва в 19.28 и първите 2 минути, както при всяка добра драматургия, са съдбоносни за ключа към цялото. 

Слушайте на 25 май, събота от 19.28 ч. по програма "Христо Ботев".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15