Фразата е казана на английски, с норвежки акцент, през един октомврийски ден на 1997-а в едно просторно студио на едно радио, чийто под е сглобен от изненадващо малки и тънки летвички паркет, пред една група хора, вторачили се в книжки с преводи и наострили уши. След като в Епизод 1 на Берлин: Има ли някой да пътува за Женева, авторките на сериала успяха да стигнат до заветното място за някакви си 37 часа пътуване с автобус, в Епизод 2: Гара Виктория сме на точното място и в точния момент.
Разбира се, гара Виктория не е в Берлин и оттук нататък приятелите на аудио играта, мистификацията и фалшивото докюментари, известно под името мокюментари, ще могат да проследят едно напрегнато предаване на живо от студио на БНР, с включвания от събитие, случващо се също в студио, отдалечено от това на БНР на 37 часа с автобус. Водеща на живото предаване от БНР ще бъде сполетяна от небивали беди на пода в центъра на студиото, което определено не може да се похвали с толкова дребен и изкусно направен паркет като този в студиото на RBB в Берлин, което през онази 1997-а все още се е казвалоSender Freies Berlin.
Всичко това тук е моят живот, казва Майя Динева в Епизод 2.
22 години след правенето и монтирането на тези супер аналогови записи и 30 години след падането на берлинската стена, благодарение на усилията и чувството за хумор на екипа в студиото: Юри Статков, Пламен Петров, Теменужка Маринова и Константин Драмалиев, ще чуете една фантазна аудиопродуция, която ще ви върне вярата в радиодрамата, ако случайно се е пропукала. Документално студио ‘подкрепя’ фикцията.И тези, които ще обвинят авторките, че са твърде нахални и имат твърде дръзки измислици, априорно ще успокоим с една не-фалшива-новина. Аудио фалшификатът от 1997 със заглавие Гара Виктория, за който работиха десетки поддръжници от Sender Freies Berlin, Доминиканската република, Русия, Унгария, Швеция, Грузия и т.н., стана факт през 1999г. Имате шанс да се срещнете с изпреварващо фичър мейкърство.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg