Изложбата „От Малага до Виена, минавайки през София“, която се представя в Националната художествена галерия – Двореца, включва творби на представители на фамилията Санча от ХIX век до днес. За малко повече от век от нея са излезли близо двадесет художници. По интересно и любопитно стечение на обстоятелствата четирима от тях са свързани чрез своята житейска съдба и изкуство с България. Това са Франциско Санча, Хосе Санча, Алисия Санча-Нахтигал и Бенямин Нахтигал. Експозицията е осъществена със съдействието на Испанския институт „Сервантес“ в София, на Австрийското посолство в София, на приятели и творци, които притежават техни произведения.
Изложбата е плод на близо 6-годишна работа, най-вече с участието на дъщерята на Хосе Санча – Алисия и куратора професор Аксиния Джурова, които с неимоверни усилия и всеотдайност са успели да създадат тази колекция – включени са близо 100 творби на четиримата автори, голяма част от които са притежание на Алисия Санча. Франсиско Санча е първият от тази фамилия, представен в изложбата. Известен испански художник, пейзажист, портретист, илюстратор, карикатурист, роден в Малага и приятел на Пабло Пикасо. Най-известният и свързан с България е Хосе Санча, който живее и работи у нас повече от 10 години. Картините и рисунките на този художник заемат най-голямо място в експозицията, като в тях трудно ще открием премеждията, през които е преминал той в житейския си път. Какъвто и пейзаж да рисува, той напомня Испания, картините му излъчват примирение пред болката и отказ от разплатата.
Интересна творческа съдба има и дъщерята на Хосе Санча – Алисия, родена в София, следва сценография и живопис в Берлин, сега живее във Виена като свободен художник. Говори български език с приятен акцент. И това е втората ѝ изложба в София, преди това в „Арте“ показа цикъла „Музика за птици“. И накрая Бенямин Нахтигал, внука на Хосе Санча, който се изявява в съвсем друга област – пластиката, инсталацията, керамиката.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg