Старинната част на Баку, столицата на Азербайджан, както и Националният азербайджански резерват Гобустан, отдавна са в списъка на световното и културно наследство на ЮНЕСКО. Изящните изкуства също имат своите многовековни традиции. Образци на азербайджанската средновековна живопис на миниатюрата са в ценните колекциите на големи музеи, представящи световното културно богатство. Много са творците, които са оставили следа по пътя на развитието на изобразителното изкуство на тази страна с богато културно наследство. Един от световно известните представители на азербайджанската живопис на 19 в. е Мирза Гадим Иревани. Той е художник орнаменталист и портретист, чието творчество е оказало силно влияние върху формирането на идеите на визуалното изкуство в по-късния модерен период. Едно от най-важните събития в художествения живот на Азербайджан е създаването на Музея за съвременно изкуство в Баку, който вече притежава най-богатата колекция в страната от модерна живопис и скулптурни творби. Двуетажна сграда, в която няма затворени пространства и няма конкретно определена тематична област. Идеята за архитектурната концепция на музея – залите без ъгъл, отворени проходи, наклонени стени под различен ъгъл – позволява да се създаде многоизмерен перспективен поглед към картините и е „една движеща се абстрактна структура“. За да се популяризира азербайджанското културно наследство Министерството на младежта и спорта на Азербайджан, заедно с посолството на страната в София, организират конкурс за есе на тема „Какво знаем за Азербайджан?“ В конкурса може да участват младежи от 18 до 29 години, а авторите на петте най-добри съчинения ще спечелят едноседмично пътуване до Азербайджан. Еесетата трябва да се предадени в азербайджанското посолство в София до 30 юни. А пътуването на наградените е предвидено за края на м. август, тази година.
През последните две-три години у нас бяха представени много изложби и организирани прояви, свързани с представянето на азербайджанското изкуство и култура.
В това предаване наш гост е Н. Пр. г-жа Наргиз Гурбанова, извънреден и пълномощен посланик на Република Азербайджан, с която продължаваме разговора за азербайджанското културно наследство и културния обмен между нашите две страни.
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg