„Понятието „публично“ е абстрактно, така че решихме да подходим към него през някои от многото му проявления, които назовахме в отворената покана – публично пространство, публично изкуство, обществен дебат, обществена заплаха и други.“ На тази покана на Маргарита Доровска, директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово, се отзовават 649 художници от 69 държави с 1212 произведения в двата раздела – карикатура и съвременно изкуство. Две отделни журита избират 112 карикатури и 69 произведения на съвременното изкуство от общо 150 автори.
Наградата „Златен езоп“ от Биеналето в Габрово в раздел съвременно изкуство спечелиха Томас Кардю и Катарина Ранкович, а наградата за млад автор, присъждана от град Габрово, получиха Самах Хамди (Египет), Десислав Лилков (България) и Мохамед Исмаил (Египет). В раздел „Карикатура“ „Златен Езоп“ беше присъден на Нилс Бо Бойесен (Дания). Повече за съвременното изкуство, представено на Биеналето, което може да се види до септември, чуйте от Антон Стайков, член на журито за съвременно изкуство.
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg