Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eфектът „Чернобил“

БНР Новини
Владислав Апостолов, Ива Дойчинова, Благой Иванов и Димитър Дринов (отляво надясно)
Снимка: Кирил Чобанов

Повече от 30 години след аварията в Чернобил, сериалът, посветен на катастрофата в атомната централа, провокира разгорещени дебати сред разнородна публика по цял свят.

Филмът повдигна множество и различни дебати - за допустимостта на творческата свобода в художествено произведение по действителни събития, за едни или други детайли от историята, за основанията на това американски екип снима филм за съветската действителност и пр. и пр.

Ефектът от сериала на НВО и майсторската възстановка на съветския бит от края на 80-те години доведе дотам, че млади „инфлуенсъри“ започнаха да се стичат в призрачния град Припят, за да си правят селфита.
Възможно е „Чернобил“ да постигна „радиационния си ефект“ защото настъпи чувствителната тема за лъжата в момент, в който всички ние се вълнуваме от размитите граници между истината и манипулацията.

Разговорът в „Нашият ден“ с кинокритика и издател Благой Иванов, журналиста киноман Владислав Апостолов и основателя на „Операция кино“ Димитър Дринов търси отговорите на тези въпроси.

Едно е сигурно, „Чернобил“ недвусмислено подчерта порасналото значение на сериалите и променените нагласи към този доскоро пренебрегван жанр, както и непомръкналата способност на киното да провокира, да поставя въпроси, да събужда размисъл и емоция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Калоянова разказва история за незарасналите рани и изкуплението в нова книга.

Людмила Калоянова с разказ за незарасналите рани и изкуплението в нова книга

История за незарасналите рани и възможното или невъзможно изкупление разказва Людмила Калоянова в новата си книга "Американски триптих". Това съобщават издателите от "Жанет 45“. По думите им романът засяга темите за вината и покаянието, за изгубената и намерена идентичност. Историята е разказана на фона на съдбата на три поколения емигранти в Америка...

обновено на 21.08.24 в 12:42

Вечер на импровизациите: ХаХаХа ИмПро театър с ново шоу в парка "Заимов"

"ХаХаХа ИмПро театър"  се завръща за трета поредна година с представления на открито в " ХаХаХа на пейка`24"  тази вечер в парка "Заимов", съобщават от трупата. Предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито. Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три..

публикувано на 21.08.24 в 12:02

Антологистът Славейков и немските поети

За първи път излиза двуезично издание на антологията на Пенчо Славейков "Немски поети". Тя има специално място в българския културен и литературноисторически контекст. "С основание можем, струва ми се, да заявим, – пише в статията си Пламен Антов, – че това първо двуезично издание, придружено от концептуалната студия на Бисера Дакова, възражда за..

публикувано на 21.08.24 в 11:43

Музеите на бъдещето

Музеите на бъдещето – традиции, иновативни подходи и вдъхновяващи практики. Представяме новата магистърска програма "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" на Нов български университет. Гостува археологът Весела Герчева, директор на програмата и специалист по интерактивна педагогика и образование в музейна среда. И още:..

публикувано на 20.08.24 в 12:00

Музей "Етър" посреща своя юбилей с етно джаз концерт на Нина Николина

Музей "Етър" отбелязва 60-годишнината от създаването си с концерт на Нина Николина - "Етно Джаз Проект" , съобщават от културната институция, цитирани от БТА.  "Етно Джаз Проект" е вдъхновен от златните хитове на българския песенен фолклор и има неподражаем стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. На..

публикувано на 20.08.24 в 11:12