Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва първият по рода си форум „Кино в училище“

Дизайн: Elena Gamalova
Снимка: @youngeuropeancinemasofia

Утре се поставя началото на шестото издание на фестивала „Срещи на младото европейско кино“. Този път той е посветен на първия по рода си форум „Кино в училище“. Участниците в него ще могат да се запознаят с гледната точка на учители и режисьори, които практикуват успешно програми по кино в училище, показват филми и заснемат такива, а и дискутират киноезика на класическото и съвременното кино.

Сред филмите, които ще бъдат представени в зала „Славейков“ на Френския институт от утре до 23 юни са: „Формулата на Тео“ – новият документален филм на режисьора Николай Василев; късометражните филми на Клеман Кожитор, номинирани за наградата „Сезар“ – „Галантни Индии“ и „Брагино“; „Сто деца в очакване на влак” на режисьора Игнасио Агуеро и кинокласиките „Първият учебен ден“ на Жак Розие и „Нула за поведение“ на Жан Виго. Всеки от филмите ще бъде придружен и от дискусия.

Ралица Асенова и Даниел Симеонов (снимка: Таня Димова)
Какво дава на учениците изучаването на кино в училище? Води ли до интерпретиране на онова, което е видяно на екрана и до изграждане на критическо мислене? Това са само част от възможните въпроси, които зададохме днес във „Време и половина“. Отговорите потърсихме от директора на фестивала Ралица Асенова и един от участниците – Даниел Симеонов, преподавател по английски език в ОУ „Неофит Рилски“ в село Дерманци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29