Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуети

Снимка: digitalcommonwealth

Темата на странстването ни между барок и рок условно можем да наречем„музика за двама“. Много и с богати нюанси са конфигурациите в тази посока. „Преброено“ на латински двамата са „дуо“, на италиански – „дуето“. Можем да добавим и нюанси: „разговор“, „диалог“, „дуел“, в смисъл на надсвирване…

Практиката е наложила двама вокалисти (певци, певици) да бъдат наричани дует, а двама инструменталисти – дуо. Знайно е, дуетът се ражда в бароковото време. Обичайно дуети са се изпълнявали  в края на всяко оперно действие, но традицията се корени много по-рано, още във фолклорната практика и в различни форми на домашното музициране.

Играта между глас и инструмент, играта между два инструмента, между солиращ изпълнител и оркестър се превръщат в любими похвати при бароковите композитори, превърнати в традиция на музикалната практика, която остава жива до наши дни в различни жанрови измерения и посоки, в т.ч. джаз изкуството и рока.

В първото от трите издания, посветени на дуетите в "Между барока и рока", ще слушаме изпълнения на Фабио Бионди (цигулка) и Риналдо Алесандрини (чембало, пиано); Чик Кърия и Гари Бъртън; контратенорите Джеймс Бауман и Майкъл Чанс; Дейвид Кросби и Греъм Неш.

Слушайте "Между барока и рока" във вторник 2 юли, от 23.00 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50